
| What is the body type, MG TD Midget? | Roadster, 2 Doors, 2 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, MG TD Midget 1.25 (54 Hp)? | 10.6 l/100 km 22.2 US mpg 26.6 UK mpg 9.4 km/l |
| How fast is the car, 1949 TD Midget 1.25 (54 Hp)? | 126 km/h | 78.29 mph 0-60 mph: 18.2 sec |
| How much power, MG TD Midget Roadster 1949 1.25 (54 Hp)? | 54 Hp, 87 Nm 64.17 lb.-ft. |
| What is the engine size, MG TD Midget Roadster 1949 1.25 (54 Hp)? | 1.3 l 1250 cm3 76.28 cu. in. |
| How many cylinders, 1949 MG 1.25 (54 Hp)? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, MG TD Midget Roadster 1949 1.25 (54 Hp)? | Rear wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 1949 MG TD Midget Roadster? | 3683 mm 145 in. |
| How wide is the vehicle, 1949 MG TD Midget Roadster? | 1489 mm 58.62 in. |
| What is the curb weight, 1949 MG TD Midget 1.25 (54 Hp)? | 835 kg 1840.86 lbs. |
| How many gears, What type is the gearbox, 1949 MG TD Midget 1.25 (54 Hp)? | 4, manual transmission |
| Brand | MG |
|---|---|
| Model | TD Midget |
| Generation | TD Midget |
| Modification (Engine) | 1.25 (54 Hp) |
| Start of production | November, 1949 year |
| End of production | August, 1953 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Roadster |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption (economy) - combined | 10.6 l/100 km
22.2 US mpg 26.6 UK mpg 9.4 km/l |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 60 mph | 18.2 sec |
| Maximum speed | 126 km/h 78.29 mph |
| Weight-to-power ratio | 15.5 kg/Hp, 64.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 9.6 kg/Nm, 104.2 Nm/tonne |
| Power | 54 Hp @ 5200 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 43.2 Hp/l |
| Torque | 87 Nm @ 2600 rpm. 64.17 lb.-ft. @ 2600 rpm. |
| Maximum engine speed | 5500 rpm. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | XPAG |
| Engine displacement | 1250 cm3 76.28 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 66.5 mm 2.62 in. |
| Piston Stroke | 90 mm 3.54 in. |
| Compression ratio | 7.25:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Fuel injection system | Carburettor |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain | OHV |
| Engine oil capacity | 5.1 l 5.39 US qt | 4.49 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Kerb Weight | 835 kg 1840.86 lbs. |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Length | 3683 mm 145 in. |
|---|---|
| Width | 1489 mm 58.62 in. |
| Height | 1346 mm 52.99 in. |
| Wheelbase | 2388 mm 94.02 in. |
| Front track | 1203 mm 47.36 in. |
| Rear (Back) track | 1270 mm 50 in. |
| Ride height (ground clearance) | 152 mm 5.98 in. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 4 gears, manual transmission |
| Front suspension | Independent coil spring, Wishbone |
| Rear suspension | Rigid axle suspension, Leaf spring |
| Front brakes | Drum, 228.6 mm |
| Rear brakes | Drum, 228.6 mm |
| Steering type | Steering rack and pinion |