
| Korimalli, MG TD Midget? | Roadster, 2 Ovien, 2 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, MG TD Midget 1.25 (54 Hp)? | 10.6 l/100 km 22.2 US mpg 26.6 UK mpg 9.4 km/l |
| Huippunopeus, 1949 TD Midget 1.25 (54 Hp)? | 126 km/h | 78.29 mph 0-60 mph: 18.2 s |
| Teho, MG TD Midget Roadster 1949 1.25 (54 Hp)? | 54 hv, 87 Nm 64.17 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, MG TD Midget Roadster 1949 1.25 (54 Hp)? | 1.3 l 1250 sm3 76.28 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 1949 MG 1.25 (54 Hp)? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, MG TD Midget Roadster 1949 1.25 (54 Hp)? | Takaveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pituus, 1949 MG TD Midget Roadster? | 3683 mm 145 in. |
| Leveys, 1949 MG TD Midget Roadster? | 1489 mm 58.62 in. |
| Nettopaino, 1949 MG TD Midget 1.25 (54 Hp)? | 835 kg 1840.86 lbs. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 1949 MG TD Midget 1.25 (54 Hp)? | 4, manuaali vaihdelaatikko |
| Merkki | MG |
|---|---|
| Malli | TD Midget |
| Sukupolvi | TD Midget |
| Versio (moottori) | 1.25 (54 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | Marraskuu, 1949 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | Elokuu, 1953 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Roadster |
| Paikkojen lukumäärä | 2 |
| Ovien lukumäärä | 2 |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty | 10.6 l/100 km
22.2 US mpg 26.6 UK mpg 9.4 km/l |
|---|---|
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph | 18.2 s |
| Huippunopeus | 126 km/h 78.29 mph |
| Paino/teho suhde | 15.5 kg/hv, 64.7 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 9.6 kg/Nm, 104.2 Nm/tonnia |
| Teho | 54 hv @ 5200 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 43.2 hv/l |
| Vääntömomentti | 87 Nm @ 2600 kierrosta/min 64.17 lb.-ft. @ 2600 kierrosta/min |
| Suurin moottorin kierrosluku | 5500 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | XPAG |
| Moottorin tilavuus | 1250 sm3 76.28 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 66.5 mm 2.62 in. |
| Männän liike | 90 mm 3.54 in. |
| Puristussuhde | 7.25:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 2 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Kaasutin |
| Moottorin toive | Vapaasti hengittävä moottori |
| Kaasunjakelumekanismi | OHV |
| Moottorin öljytilavuus | 5.1 l 5.39 US qt | 4.49 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Paino | 835 kg 1840.86 lbs. |
|---|---|
| Polttoainesäiliön tilavuus | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Pituus | 3683 mm 145 in. |
|---|---|
| Leveys | 1489 mm 58.62 in. |
| Korkeus | 1346 mm 52.99 in. |
| Pyörän perusta | 2388 mm 94.02 in. |
| Etupyörän jälki | 1203 mm 47.36 in. |
| Takapyörän jälki | 1270 mm 50 in. |
| Maavara | 152 mm 5.98 in. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 4 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Itsenäinen kierrejousijousitus, Poikittainen tukivarsi |
| Takajousitus | Jäykkä akseli, Iskunvaimennin |
| Etujarrut | Rummut , 228.6 mm |
| Takajarrut | Rummut , 228.6 mm |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |