
| Av vilken typ är karosseriet, MG TD Midget? | Roadster, 2 dörrar, 2 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, MG TD Midget 1.25 (54 Hp)? | 10.6 l/100 km 22.2 US mpg 26.6 UK mpg 9.4 km/l |
| Hur snabb är bilen, 1949 TD Midget 1.25 (54 Hp)? | 126 km/t | 78.29 mph 0-60 mph: 18.2 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, MG TD Midget Roadster 1949 1.25 (54 Hp)? | 54 hk, 87 Nm 64.17 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, MG TD Midget Roadster 1949 1.25 (54 Hp)? | 1.3 l 1250 cm3 76.28 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 1949 MG 1.25 (54 Hp)? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, MG TD Midget Roadster 1949 1.25 (54 Hp)? | Bakhjulsdrift. Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 1949 MG TD Midget Roadster? | 3683 mm 145 in. |
| Hur bred är bilen, 1949 MG TD Midget Roadster? | 1489 mm 58.62 in. |
| Hur mycket väger bilen, 1949 MG TD Midget 1.25 (54 Hp)? | 835 kg 1840.86 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 1949 MG TD Midget 1.25 (54 Hp)? | 4, Manuell |
| Märke | MG |
|---|---|
| Modell | TD Midget |
| Generation | TD Midget |
| Modifikation (motor) | 1.25 (54 hk) |
| fabrikstillverkning, början | November, 1949 år |
| fabrikstillverkning, slut | Augusti, 1953 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Roadster |
| Antal platser | 2 |
| Antal dörrar | 2 |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 10.6 l/100 km
22.2 US mpg 26.6 UK mpg 9.4 km/l |
|---|---|
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 60 mph | 18.2 s |
| Toppfart | 126 km/t 78.29 mph |
| Vikt/effektförhållande | 15.5 kg/hk, 64.7 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 9.6 kg/Nm, 104.2 Nm/ton |
| Effekt | 54 hk @ 5200 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 43.2 hk/l |
| Vridmoment | 87 Nm @ 2600 varv/min 64.17 lb.-ft. @ 2600 varv/min |
| Maximalt motorvarvtal | 5500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | XPAG |
| Cylindervolym | 1250 cm3 76.28 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 66.5 mm 2.62 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 90 mm 3.54 in. |
| Mån av förtätning | 7.25:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 2 |
| Bränsleinsprutningssystem | Förgasare |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | OHV |
| Motoroljekapacitet | 5.1 l 5.39 US qt | 4.49 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| Egen massa | 835 kg 1840.86 lbs. |
|---|---|
| Tankvolym | 50 l 13.21 US gal | 11 UK gal |
| Längd | 3683 mm 145 in. |
|---|---|
| Bredd | 1489 mm 58.62 in. |
| Höjd | 1346 mm 52.99 in. |
| Hjulbas | 2388 mm 94.02 in. |
| Spårvidd fram | 1203 mm 47.36 in. |
| Spårvidd bak | 1270 mm 50 in. |
| Frigångshöjd | 152 mm 5.98 in. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 4 växlar, Manuell |
| Hjulupphängning fram | Oberoende spiralfjäderupphängning, Transversell länkarm |
| Hjulupphängning bak | Solid upphängning, Resårer |
| Bromssystem fram | Trummande , 228.6 mm |
| Bromssystem bak | Trummande , 228.6 mm |
| Styrsystem | Rack och drev |