
| What is the body type, Mercedes-Benz W29 Cabriolet A? | Cabriolet, 2 Doors, 2-3 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Mercedes-Benz W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 26-28 l/100 km 9 - 8.4 US mpg 10.9 - 10.1 UK mpg 3.8 - 3.6 km/l |
| How fast is the car, 1934 W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 160 km/h | 99.42 mph |
| How much power, Mercedes-Benz W29 Cabriolet 1934 500 K (160 Hp)? | 160 Hp |
| What is the engine size, Mercedes-Benz W29 Cabriolet 1934 500 K (160 Hp)? | 5.0 l 5018 cm3 306.22 cu. in. |
| How many cylinders, 1934 Mercedes-Benz 500 K (160 Hp)? | 8, Inline |
| What is the drivetrain, Mercedes-Benz W29 Cabriolet A Cabriolet 1934 500 K (160 Hp)? | Rear wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 1934 Mercedes-Benz W29 Cabriolet? | 5110 mm 201.18 in. |
| How wide is the vehicle, 1934 Mercedes-Benz W29 Cabriolet? | 1762 mm 69.37 in. |
| What is the curb weight, 1934 Mercedes-Benz W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 2250 kg 4960.4 lbs. |
| What is the gross weight, 1934 Mercedes-Benz W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| How many gears, What type is the gearbox, 1934 Mercedes-Benz W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 4, manual transmission |
| Brand | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Model | W29 |
| Generation | W29 Cabriolet A |
| Modification (Engine) | 500 K (160 Hp) |
| Start of production | 1934 year |
| End of production | 1936 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Cabriolet |
| Seats | 2-3 |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption (economy) - combined | 26-28 l/100 km
9 - 8.4 US mpg 10.9 - 10.1 UK mpg 3.8 - 3.6 km/l |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Maximum speed | 160 km/h 99.42 mph |
| Weight-to-power ratio | 14.1 kg/Hp, 71.1 Hp/tonne |
| Power | 160 Hp @ 3400 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 31.9 Hp/l |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | M 24 I |
| Engine displacement | 5018 cm3 306.22 cu. in. |
| Number of cylinders | 8 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 86 mm 3.39 in. |
| Piston Stroke | 108 mm 4.25 in. |
| Compression ratio | 5.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Fuel injection system | Carburettor |
| Engine aspiration | Supercharger |
| Valvetrain | OHV |
| Engine oil capacity | 8 l 8.45 US qt | 7.04 UK qt |
| Coolant | 26 l 27.47 US qt | 22.88 UK qt |
| Kerb Weight | 2250 kg 4960.4 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Max load | 450 kg 992.08 lbs. |
| Fuel tank capacity | 115 l 30.38 US gal | 25.3 UK gal |
| Length | 5110 mm 201.18 in. |
|---|---|
| Width | 1762 mm 69.37 in. |
| Height | 1620 mm 63.78 in. |
| Wheelbase | 3290 mm 129.53 in. |
| Front track | 1515 mm 59.65 in. |
| Rear (Back) track | 1502 mm 59.13 in. |
| Ride height (ground clearance) | 200 mm 7.87 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 12.8 m 41.99 ft. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 4 gears, manual transmission |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone |
| Rear suspension | Independent coil spring |
| Steering type | Worm-reduction unit |
| Wheel rims size | 17 |