
| Korimalli, Mercedes-Benz W29 Cabriolet A? | Avoauto , 2 Ovien, 2-3 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, Mercedes-Benz W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 26-28 l/100 km 9 - 8.4 US mpg 10.9 - 10.1 UK mpg 3.8 - 3.6 km/l |
| Huippunopeus, 1934 W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 160 km/h | 99.42 mph |
| Teho, Mercedes-Benz W29 Avoauto 1934 500 K (160 Hp)? | 160 hv |
| Sylinteritilavuus, Mercedes-Benz W29 Avoauto 1934 500 K (160 Hp)? | 5.0 l 5018 sm3 306.22 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 1934 Mercedes-Benz 500 K (160 Hp)? | 8, Rivimoottori |
| Vetotapa, Mercedes-Benz W29 Cabriolet A Avoauto 1934 500 K (160 Hp)? | Takaveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pituus, 1934 Mercedes-Benz W29 Avoauto ? | 5110 mm 201.18 in. |
| Leveys, 1934 Mercedes-Benz W29 Avoauto ? | 1762 mm 69.37 in. |
| Nettopaino, 1934 Mercedes-Benz W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 2250 kg 4960.4 lbs. |
| Kokonaispaino, 1934 Mercedes-Benz W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 1934 Mercedes-Benz W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 4, manuaali vaihdelaatikko |
| Merkki | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Malli | W29 |
| Sukupolvi | W29 Cabriolet A |
| Versio (moottori) | 500 K (160 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | 1934 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 1936 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Avoauto |
| Paikkojen lukumäärä | 2-3 |
| Ovien lukumäärä | 2 |
| Polttoaineenkulutus - yhdistetty | 26-28 l/100 km
9 - 8.4 US mpg 10.9 - 10.1 UK mpg 3.8 - 3.6 km/l |
|---|---|
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Huippunopeus | 160 km/h 99.42 mph |
| Paino/teho suhde | 14.1 kg/hv, 71.1 hv/tonnia |
| Teho | 160 hv @ 3400 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 31.9 hv/l |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | M 24 I |
| Moottorin tilavuus | 5018 sm3 306.22 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 8 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 86 mm 3.39 in. |
| Männän liike | 108 mm 4.25 in. |
| Puristussuhde | 5.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 2 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Kaasutin |
| Moottorin toive | Kompressori |
| Kaasunjakelumekanismi | OHV |
| Moottorin öljytilavuus | 8 l 8.45 US qt | 7.04 UK qt |
| jäähdytysneste | 26 l 27.47 US qt | 22.88 UK qt |
| Paino | 2250 kg 4960.4 lbs. |
|---|---|
| Enimmäispaino | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 450 kg 992.08 lbs. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 115 l 30.38 US gal | 25.3 UK gal |
| Pituus | 5110 mm 201.18 in. |
|---|---|
| Leveys | 1762 mm 69.37 in. |
| Korkeus | 1620 mm 63.78 in. |
| Pyörän perusta | 3290 mm 129.53 in. |
| Etupyörän jälki | 1515 mm 59.65 in. |
| Takapyörän jälki | 1502 mm 59.13 in. |
| Maavara | 200 mm 7.87 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 12.8 m 41.99 ft. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 4 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Kierrejousi, Kaksoispoikittainen tukivarsi |
| Takajousitus | Itsenäinen kierrejousijousitus |
| ohjaustyyppi | Kierteiden vähennysyksikkö |
| Vanteen koko | 17 |