
| Av vilken typ är karosseriet, Mercedes-Benz W29 Cabriolet A? | Cabriolet , 2 dörrar, 2-3 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Mercedes-Benz W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 26-28 l/100 km 9 - 8.4 US mpg 10.9 - 10.1 UK mpg 3.8 - 3.6 km/l |
| Hur snabb är bilen, 1934 W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 160 km/t | 99.42 mph |
| Vad har motorn för toppeffekt, Mercedes-Benz W29 Cabriolet 1934 500 K (160 Hp)? | 160 hk |
| Hur stor är motorns volym, Mercedes-Benz W29 Cabriolet 1934 500 K (160 Hp)? | 5.0 l 5018 cm3 306.22 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 1934 Mercedes-Benz 500 K (160 Hp)? | 8, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Mercedes-Benz W29 Cabriolet A Cabriolet 1934 500 K (160 Hp)? | Bakhjulsdrift. Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 1934 Mercedes-Benz W29 Cabriolet ? | 5110 mm 201.18 in. |
| Hur bred är bilen, 1934 Mercedes-Benz W29 Cabriolet ? | 1762 mm 69.37 in. |
| Hur mycket väger bilen, 1934 Mercedes-Benz W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 2250 kg 4960.4 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 1934 Mercedes-Benz W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 1934 Mercedes-Benz W29 Cabriolet A 500 K (160 Hp)? | 4, Manuell |
| Märke | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Modell | W29 |
| Generation | W29 Cabriolet A |
| Modifikation (motor) | 500 K (160 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 1934 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1936 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Cabriolet |
| Antal platser | 2-3 |
| Antal dörrar | 2 |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 26-28 l/100 km
9 - 8.4 US mpg 10.9 - 10.1 UK mpg 3.8 - 3.6 km/l |
|---|---|
| Typ bränsle | Bensin |
| Toppfart | 160 km/t 99.42 mph |
| Vikt/effektförhållande | 14.1 kg/hk, 71.1 hk/ton |
| Effekt | 160 hk @ 3400 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 31.9 hk/l |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | M 24 I |
| Cylindervolym | 5018 cm3 306.22 cu. in. |
| Antal cylindrar | 8 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 86 mm 3.39 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 108 mm 4.25 in. |
| Mån av förtätning | 5.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 2 |
| Bränsleinsprutningssystem | Förgasare |
| Motorns aspiration | Kompressor |
| Lasthållningsventil | OHV |
| Motoroljekapacitet | 8 l 8.45 US qt | 7.04 UK qt |
| kylmedel | 26 l 27.47 US qt | 22.88 UK qt |
| Egen massa | 2250 kg 4960.4 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2700 kg 5952.48 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 450 kg 992.08 lbs. |
| Tankvolym | 115 l 30.38 US gal | 25.3 UK gal |
| Längd | 5110 mm 201.18 in. |
|---|---|
| Bredd | 1762 mm 69.37 in. |
| Höjd | 1620 mm 63.78 in. |
| Hjulbas | 3290 mm 129.53 in. |
| Spårvidd fram | 1515 mm 59.65 in. |
| Spårvidd bak | 1502 mm 59.13 in. |
| Frigångshöjd | 200 mm 7.87 in. |
| Vändcirkel | 12.8 m 41.99 ft. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 4 växlar, Manuell |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm |
| Hjulupphängning bak | Oberoende spiralfjäderupphängning |
| Styrsystem | Snäckväxel förminskning |
| Storlek av | 17 |