
| What is the body type, Lincoln Continental Mark III? | Coupe, 2 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How much power, Lincoln Continental Mark Coupe 1968 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 365 Hp, 678 Nm 500.07 lb.-ft. |
| What is the engine size, Lincoln Continental Mark Coupe 1968 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 7.5 l 7538 cm3 460 cu. in. |
| How many cylinders, 1968 Lincoln 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 8, V-engine |
| What is the drivetrain, Lincoln Continental Mark III Coupe 1968 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | Rear wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 1968 Lincoln Continental Mark Coupe? | 5489 mm 216.1 in. |
| How wide is the vehicle, 1968 Lincoln Continental Mark Coupe? | 2017 mm 79.41 in. |
| What is the curb weight, 1968 Lincoln Continental Mark III 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 2152-2269 kg 4744.35 - 5002.29 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 1968 Lincoln Continental Mark Coupe? | 382 l 13.49 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 1968 Lincoln Continental Mark III 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 3, automatic transmission SelectShift |
| Brand | Lincoln |
|---|---|
| Model | Continental Mark |
| Generation | Continental Mark III |
| Modification (Engine) | 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift |
| Start of production | 1968 year |
| End of production | 1971 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Coupe |
| Seats | 5 |
| Doors | 2 |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
|---|---|
| Weight-to-power ratio | 5.9 kg/Hp, 169.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 3.2 kg/Nm, 315.1 Nm/tonne |
| Power | 365 Hp @ 4600 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 48.4 Hp/l |
| Torque | 678 Nm @ 2800 rpm. 500.07 lb.-ft. @ 2800 rpm. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | Ford 385 |
| Engine displacement | 7538 cm3 460 cu. in. |
| Number of cylinders | 8 |
| Engine configuration | V-engine |
| Cylinder Bore | 110.74 mm 4.36 in. |
| Piston Stroke | 97.8 mm 3.85 in. |
| Compression ratio | 10.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Fuel injection system | Carburettor |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain | OHV |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Kerb Weight | 2152-2269 kg 4744.35 - 5002.29 lbs. |
|---|---|
| Trunk (boot) space - minimum | 382 l 13.49 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 91 l 24.04 US gal | 20.02 UK gal |
| Length | 5489 mm 216.1 in. |
|---|---|
| Width | 2017 mm 79.41 in. |
| Height | 1359 mm 53.5 in. |
| Wheelbase | 2977 mm 117.2 in. |
| Front track | 1575 mm 62.01 in. |
| Rear (Back) track | 1575 mm 62.01 in. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 3 gears, automatic transmission SelectShift |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Rigid axle suspension, Coil spring |
| Front brakes | Ventilated discs, 297.2 mm |
| Rear brakes | Drum, 279.4 mm |
| Power steering | Hydraulic Steering |
| Wheel rims size | 15 |