
| Korimalli, Lincoln Continental Mark III? | Coupe , 2 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Teho, Lincoln Continental Mark Coupe 1968 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 365 hv, 678 Nm 500.07 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Lincoln Continental Mark Coupe 1968 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 7.5 l 7538 sm3 460 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 1968 Lincoln 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 8, V-moottori |
| Vetotapa, Lincoln Continental Mark III Coupe 1968 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | Takaveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pituus, 1968 Lincoln Continental Mark Coupe ? | 5489 mm 216.1 in. |
| Leveys, 1968 Lincoln Continental Mark Coupe ? | 2017 mm 79.41 in. |
| Nettopaino, 1968 Lincoln Continental Mark III 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 2152-2269 kg 4744.35 - 5002.29 lbs. |
| Tavaratila, 1968 Lincoln Continental Mark Coupe ? | 382 l 13.49 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 1968 Lincoln Continental Mark III 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 3, automaattinen vaihdelaatikko SelectShift |
| Merkki | Lincoln |
|---|---|
| Malli | Continental Mark |
| Sukupolvi | Continental Mark III |
| Versio (moottori) | 7.5 V8 (365 hv) SelectShift |
| Tuotannon aloitusvuosi | 1968 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 1971 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Coupe |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 2 |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
|---|---|
| Paino/teho suhde | 5.9 kg/hv, 169.6 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 3.2 kg/Nm, 315.1 Nm/tonnia |
| Teho | 365 hv @ 4600 kierrosta/min |
|---|---|
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 48.4 hv/l |
| Vääntömomentti | 678 Nm @ 2800 kierrosta/min 500.07 lb.-ft. @ 2800 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, pitkittäin |
| Moottorin malli/koodi | Ford 385 |
| Moottorin tilavuus | 7538 sm3 460 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 8 |
| Moottorin kokoonpano | V-moottori |
| Sylinterien halkaisija | 110.74 mm 4.36 in. |
| Männän liike | 97.8 mm 3.85 in. |
| Puristussuhde | 10.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 2 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Kaasutin |
| Moottorin toive | Vapaasti hengittävä moottori |
| Kaasunjakelumekanismi | OHV |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Paino | 2152-2269 kg 4744.35 - 5002.29 lbs. |
|---|---|
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 382 l 13.49 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 91 l 24.04 US gal | 20.02 UK gal |
| Pituus | 5489 mm 216.1 in. |
|---|---|
| Leveys | 2017 mm 79.41 in. |
| Korkeus | 1359 mm 53.5 in. |
| Pyörän perusta | 2977 mm 117.2 in. |
| Etupyörän jälki | 1575 mm 62.01 in. |
| Takapyörän jälki | 1575 mm 62.01 in. |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
|---|---|
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 3 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko SelectShift |
| Etujousitus | Kierrejousi, Kaksoispoikittainen tukivarsi , Poikittainen vakaaja |
| Takajousitus | Jäykkä akseli, Kierrejousi |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt , 297.2 mm |
| Takajarrut | Rummut , 279.4 mm |
| Voimaohjaus | Hydraulinen ohjaus |
| Vanteen koko | 15 |