
| De ce tip este caroseria, Lincoln Continental Mark III? | Coupe, 2 Uşi, 5 scaune |
|---|---|
| Care este puterea motorului, Lincoln Continental Mark Coupe 1968 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 365 CP, 678 Nm 500.07 lb.-ft. |
| Care este volumul motorului, Lincoln Continental Mark Coupe 1968 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 7.5 l 7538 cm3 460 cu. in. |
| Câți cilindri are motorul, 1968 Lincoln 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 8, Motor V |
| Care este sistemul de transmisie, Lincoln Continental Mark III Coupe 1968 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | Tracţiunea spate. Motor cu combustie interna. MAI conduce roțile din spate ale vehiculului. |
| Care este lungimea vehiculului, 1968 Lincoln Continental Mark Coupe? | 5489 mm 216.1 in. |
| Care este lățimea vehiculului, 1968 Lincoln Continental Mark Coupe? | 2017 mm 79.41 in. |
| Care este greutatea vehiculului, 1968 Lincoln Continental Mark III 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 2152-2269 kg 4744.35 - 5002.29 lbs. |
| Cât de mult spațiu portbagaj, 1968 Lincoln Continental Mark Coupe? | 382 l 13.49 cu. ft. |
| Câte transmisii are cutia, Ce tip este cutia de viteze, 1968 Lincoln Continental Mark III 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 3, cutie automată SelectShift |
| Marcă | Lincoln |
|---|---|
| Model | Continental Mark |
| Generație | Continental Mark III |
| Modificare (Tip motor) | 7.5 V8 (365 CP) SelectShift |
| Anul inceperii productiei | 1968 an |
| Anul opririi productiei | 1971 an |
| Arhitectura grupului propulsor | Motor cu combustie interna |
| Tipul caroseriei | Coupe |
| Număr de scaune | 5 |
| Număr de uşi | 2 |
| Tipul de combustibil | Benzină |
|---|---|
| Raport greutate/putere | 5.9 kg/CP, 169.6 CP/tonă |
| Raport greutate/Cuplu | 3.2 kg/Nm, 315.1 Nm/tonă |
| Putere | 365 CP @ 4600 rot/min |
|---|---|
| Putere pe litru volum de lucru | 48.4 CP/l |
| Cuplu | 678 Nm @ 2800 rot/min 500.07 lb.-ft. @ 2800 rot/min |
| Dispunerea motorului | Faţă, Longitudinal |
| Model/Cod motor | Ford 385 |
| Volumul motorului | 7538 cm3 460 cu. in. |
| Numărul de cilindri | 8 |
| Configurația motorului | Motor V |
| Diametrul cilindrilor | 110.74 mm 4.36 in. |
| Cursa cilindrilor | 97.8 mm 3.85 in. |
| Raport de compresie | 10.5:1 |
| Numărul de supape per cilindru | 2 |
| Sistem de injecție de combustibil | Carburator |
| Aspirația motorului | Motor aspirat natural |
| Distribuție | OHV |
| Specificația uleiului de motor | Autentificați-vă pentru a vedea. |
| Masă proprie | 2152-2269 kg 4744.35 - 5002.29 lbs. |
|---|---|
| Volumul minim al portbagajului | 382 l 13.49 cu. ft. |
| Volumul rezervorului | 91 l 24.04 US gal | 20.02 UK gal |
| Lungime | 5489 mm 216.1 in. |
|---|---|
| Lăţime | 2017 mm 79.41 in. |
| Înălţime | 1359 mm 53.5 in. |
| Ampatament | 2977 mm 117.2 in. |
| Ecartament faţă | 1575 mm 62.01 in. |
| Ecartament spate | 1575 mm 62.01 in. |
| Arhitectura sistemului de transmisie | MAI conduce roțile din spate ale vehiculului. |
|---|---|
| Tractiune | Tracţiunea spate |
| Numărul de viteze și tipul cutiei de viteze | 3 trepte, cutie automată SelectShift |
| Suspensie faţă (front suspension) | Arc elicoidal, iades dublu, stabilizator transversal |
| Suspensie spate (rear suspension) | Axa rigidă, Arc elicoidal |
| Frâne faţă (Front brakes) | discuri ventilate, 297.2 mm |
| Frâne spate (Rear brakes) | tambur, 279.4 mm |
| Servodirecţie | Hidraulică |
| Dimensiunea jantelor | 15 |