
| Av vilken typ är karosseriet, Lincoln Continental Mark III? | Kupe , 2 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Lincoln Continental Mark Kupe 1968 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 365 hk, 678 Nm 500.07 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Lincoln Continental Mark Kupe 1968 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 7.5 l 7538 cm3 460 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 1968 Lincoln 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 8, V-motor |
| Vilken är typen av drivning, Lincoln Continental Mark III Kupe 1968 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | Bakhjulsdrift. Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 1968 Lincoln Continental Mark Kupe ? | 5489 mm 216.1 in. |
| Hur bred är bilen, 1968 Lincoln Continental Mark Kupe ? | 2017 mm 79.41 in. |
| Hur mycket väger bilen, 1968 Lincoln Continental Mark III 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 2152-2269 kg 4744.35 - 5002.29 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 1968 Lincoln Continental Mark Kupe ? | 382 l 13.49 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 1968 Lincoln Continental Mark III 7.5 V8 (365 Hp) SelectShift? | 3, Automat SelectShift |
| Märke | Lincoln |
|---|---|
| Modell | Continental Mark |
| Generation | Continental Mark III |
| Modifikation (motor) | 7.5 V8 (365 hk) SelectShift |
| fabrikstillverkning, början | 1968 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1971 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Kupe |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 2 |
| Typ bränsle | Bensin |
|---|---|
| Vikt/effektförhållande | 5.9 kg/hk, 169.6 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 3.2 kg/Nm, 315.1 Nm/ton |
| Effekt | 365 hk @ 4600 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 48.4 hk/l |
| Vridmoment | 678 Nm @ 2800 varv/min 500.07 lb.-ft. @ 2800 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | Ford 385 |
| Cylindervolym | 7538 cm3 460 cu. in. |
| Antal cylindrar | 8 |
| Motorkonfiguration | V-motor |
| Cylinderdiameter | 110.74 mm 4.36 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 97.8 mm 3.85 in. |
| Mån av förtätning | 10.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 2 |
| Bränsleinsprutningssystem | Förgasare |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | OHV |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| Egen massa | 2152-2269 kg 4744.35 - 5002.29 lbs. |
|---|---|
| Minimalt volym av bagagehylla | 382 l 13.49 cu. ft. |
| Tankvolym | 91 l 24.04 US gal | 20.02 UK gal |
| Längd | 5489 mm 216.1 in. |
|---|---|
| Bredd | 2017 mm 79.41 in. |
| Höjd | 1359 mm 53.5 in. |
| Hjulbas | 2977 mm 117.2 in. |
| Spårvidd fram | 1575 mm 62.01 in. |
| Spårvidd bak | 1575 mm 62.01 in. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 3 växlar, Automat SelectShift |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Solid upphängning, Spiralfjäder |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 297.2 mm |
| Bromssystem bak | Trummande , 279.4 mm |
| Servostyrning | Hydro förstärkare |
| Storlek av | 15 |