
| What is the body type, Honda Civic IV? | Sedan |
|---|---|
| How much power, Honda Civic Sedan 1989 1.6i 16V (109 Hp) 4x4? | 109 Hp |
| What is the drivetrain, Honda Civic IV Sedan 1989 1.6i 16V (109 Hp) 4x4? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1989 Honda Civic Sedan? | 4230 mm 166.54 in. |
| How wide is the vehicle, 1989 Honda Civic Sedan? | 1690 mm 66.54 in. |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Honda |
| Model | Civic |
| Generation | Civic IV |
| Modification (Engine) | 1.6i 16V (109 Hp) 4x4 |
| Start of production | 1989 year |
| End of production | 1991 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Sedan |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Engine specs | |
| Power | 109 Hp |
| Engine Model/Code | D16A6 |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity | 3.5 l 3.7 US qt | 3.08 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Fuel tank capacity | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 4230 mm 166.54 in. |
| Width | 1690 mm 66.54 in. |
| Height | 1360 mm 53.54 in. |
| Wheelbase | 2500 mm 98.43 in. |
| Front track | 1450 mm 57.09 in. |
| Rear (Back) track | 1455 mm 57.28 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.4 m 34.12 ft. |