
| Av vilken typ är karosseriet, Honda Civic IV? | Sedan |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Honda Civic Sedan 1989 1.6i 16V (109 Hp) 4x4? | 109 hk |
| Vilken är typen av drivning, Honda Civic IV Sedan 1989 1.6i 16V (109 Hp) 4x4? | Förbränningsmotor. |
| Vad har fördonet för längd, 1989 Honda Civic Sedan ? | 4230 mm 166.54 in. |
| Hur bred är bilen, 1989 Honda Civic Sedan ? | 1690 mm 66.54 in. |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Honda |
| Modell | Civic |
| Generation | Civic IV |
| Modifikation (motor) | 1.6i 16V (109 hk) 4x4 |
| fabrikstillverkning, början | 1989 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1991 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Sedan |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Bensin |
| Motor | |
| Effekt | 109 hk |
| Motormodell/Motorkod | D16A6 |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Motoroljekapacitet | 3.5 l 3.7 US qt | 3.08 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Tankvolym | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Mått | |
| Längd | 4230 mm 166.54 in. |
| Bredd | 1690 mm 66.54 in. |
| Höjd | 1360 mm 53.54 in. |
| Hjulbas | 2500 mm 98.43 in. |
| Spårvidd fram | 1450 mm 57.09 in. |
| Spårvidd bak | 1455 mm 57.28 in. |
| Vändcirkel | 10.4 m 34.12 ft. |