
| What is the body type, Honda Civic IV? | Sedan |
|---|---|
| How much power, Honda Civic Sedan 1987 1.4 (90 Hp)? | 90 Hp |
| What is the engine size, Honda Civic Sedan 1987 1.4 (90 Hp)? | 1.4 l 1400 cm3 85.43 cu. in. |
| What is the drivetrain, Honda Civic IV Sedan 1987 1.4 (90 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1987 Honda Civic Sedan? | 4230 mm 166.54 in. |
| How wide is the vehicle, 1987 Honda Civic Sedan? | 1690 mm 66.54 in. |
| Brand | Honda |
|---|---|
| Model | Civic |
| Generation | Civic IV |
| Modification (Engine) | 1.4 (90 Hp) |
| Start of production | 1987 year |
| End of production | 1989 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Sedan |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
|---|
| Power | 90 Hp |
|---|---|
| Power per litre | 64.3 Hp/l |
| Engine Model/Code | D14A1 |
| Engine displacement | 1400 cm3 85.43 cu. in. |
| Cylinder Bore | 75 mm 2.95 in. |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Fuel tank capacity | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
|---|
| Length | 4230 mm 166.54 in. |
|---|---|
| Width | 1690 mm 66.54 in. |
| Height | 1360 mm 53.54 in. |
| Wheelbase | 2500 mm 98.43 in. |
| Front track | 1450 mm 57.09 in. |
| Rear (Back) track | 1455 mm 57.28 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.4 m 34.12 ft. |
| Front brakes | Ventilated discs |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |