
| What is the body type, Ferrari HC25? | Coupe - Cabriolet, 2 Doors, 2 Seats |
|---|---|
| How fast is the car, 2026 HC25 3.9 V8 (720 Hp) F1 DCT? | 340 km/h | 211.27 mph 0-100 km/h: 2.9 sec 0-60 mph: 2.8 sec |
| How much power, Ferrari HC25 Coupe - Cabriolet 2026 3.9 V8 (720 Hp) F1 DCT? | 720 Hp, 770 Nm 567.92 lb.-ft. |
| What is the engine size, Ferrari HC25 Coupe - Cabriolet 2026 3.9 V8 (720 Hp) F1 DCT? | 3.9 l 3902 cm3 238.11 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Ferrari 3.9 V8 (720 Hp) F1 DCT? | 8, V-engine |
| What is the drivetrain, Ferrari HC25 Coupe - Cabriolet 2026 3.9 V8 (720 Hp) F1 DCT? | Rear wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2026 Ferrari HC25 Coupe - Cabriolet? | 4758 mm 187.32 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Ferrari HC25 Coupe - Cabriolet? | 2006 mm 78.98 in. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Ferrari HC25 Coupe - Cabriolet? | 200 l 7.06 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Ferrari HC25 3.9 V8 (720 Hp) F1 DCT? | 7, automatic transmission F1 DCT |
| Brand | Ferrari |
|---|---|
| Model | HC25 |
| Generation | HC25 |
| Modification (Engine) | 3.9 V8 (720 Hp) F1 DCT |
| Start of production | May, 2026 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Coupe - Cabriolet |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 2.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 2.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 2.8 sec |
| Acceleration 0 - 200 km/h | 8.2 sec |
| Maximum speed | 340 km/h 211.27 mph |
| Power | 720 Hp @ 7000 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 184.5 Hp/l |
| Torque | 770 Nm @ 3250 rpm. 567.92 lb.-ft. @ 3250 rpm. |
| Maximum engine speed | 8000 rpm. |
| Engine layout | Rear, Longitudinal |
| Engine Model/Code | F154CD |
| Engine displacement | 3902 cm3 238.11 cu. in. |
| Number of cylinders | 8 |
| Engine configuration | V-engine |
| Compression ratio | 9.6:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Twin-Turbo, Intercooler |
| Engine oil capacity | 10.5 l 11.1 US qt | 9.24 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 19.7 l 20.82 US qt | 17.33 UK qt |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Trunk (boot) space - minimum | 200 l 7.06 cu. ft. |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 78 l 20.61 US gal | 17.16 UK gal |
| Length | 4758 mm 187.32 in. |
|---|---|
| Width | 2006 mm 78.98 in. |
| Height | 1183 mm 46.57 in. |
| Wheelbase | 2650 mm 104.33 in. |
| Front track | 1699 mm 66.89 in. |
| Rear (Back) track | 1678 mm 66.06 in. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 7 gears, automatic transmission F1 DCT |
| Front brakes | Ventilated discs, 398x38 mm |
| Rear brakes | Ventilated discs, 360x32 mm |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | Front wheel tires: 245/35 ZR20 Rear wheel tires: 305/35 ZR20 |
| Wheel rims size | Front wheel rims: 9.0J x 20 Rear wheel rims: 11.0J x 20 |