
| Av vilken typ är karosseriet, Ferrari HC25? | Kupe - Cabriolet, 2 dörrar, 2 platser |
|---|---|
| Hur snabb är bilen, 2026 HC25 3.9 V8 (720 Hp) F1 DCT? | 340 km/t | 211.27 mph 0-100 km/t: 2.9 s 0-60 mph: 2.8 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Ferrari HC25 Kupe - Cabriolet 2026 3.9 V8 (720 Hp) F1 DCT? | 720 hk, 770 Nm 567.92 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Ferrari HC25 Kupe - Cabriolet 2026 3.9 V8 (720 Hp) F1 DCT? | 3.9 l 3902 cm3 238.11 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 Ferrari 3.9 V8 (720 Hp) F1 DCT? | 8, V-motor |
| Vilken är typen av drivning, Ferrari HC25 Kupe - Cabriolet 2026 3.9 V8 (720 Hp) F1 DCT? | Bakhjulsdrift. Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 Ferrari HC25 Kupe - Cabriolet? | 4758 mm 187.32 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 Ferrari HC25 Kupe - Cabriolet? | 2006 mm 78.98 in. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 Ferrari HC25 Kupe - Cabriolet? | 200 l 7.06 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 Ferrari HC25 3.9 V8 (720 Hp) F1 DCT? | 7, Automat F1 DCT |
| Märke | Ferrari |
|---|---|
| Modell | HC25 |
| Generation | HC25 |
| Modifikation (motor) | 3.9 V8 (720 hk) F1 DCT |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Kupe - Cabriolet |
| Antal platser | 2 |
| Antal dörrar | 2 |
| Typ bränsle | Bensin |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 2.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 2.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 2.8 s |
| Acceleration 0 - 200 km/t | 8.2 s |
| Toppfart | 340 km/t 211.27 mph |
| Effekt | 720 hk @ 7000 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 184.5 hk/l |
| Vridmoment | 770 Nm @ 3250 varv/min 567.92 lb.-ft. @ 3250 varv/min |
| Maximalt motorvarvtal | 8000 varv/min |
| Motorlayout | Bakre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | F154CD |
| Cylindervolym | 3902 cm3 238.11 cu. in. |
| Antal cylindrar | 8 |
| Motorkonfiguration | V-motor |
| Mån av förtätning | 9.6:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Twin-turbo, Laddluftkylare |
| Motoroljekapacitet | 10.5 l 11.1 US qt | 9.24 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 19.7 l 20.82 US qt | 17.33 UK qt |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Minimalt volym av bagagehylla | 200 l 7.06 cu. ft. |
|---|---|
| Tankvolym | 78 l 20.61 US gal | 17.16 UK gal |
| Längd | 4758 mm 187.32 in. |
|---|---|
| Bredd | 2006 mm 78.98 in. |
| Höjd | 1183 mm 46.57 in. |
| Hjulbas | 2650 mm 104.33 in. |
| Spårvidd fram | 1699 mm 66.89 in. |
| Spårvidd bak | 1678 mm 66.06 in. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 7 växlar, Automat F1 DCT |
| Bromssystem fram | Vent skivor, 398x38 mm |
| Bromssystem bak | disk- ventil , 360x32 mm |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | Framdäck: 245/35 ZR20 Bakdäck: 305/35 ZR20 |
| Storlek av | Framfälgar: 9.0J x 20 Bakfälgar: 11.0J x 20 |