
| What is the body type, Enovate ME5? | SUV, Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Enovate ME5 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 4.9 l/100 km 48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
| What is the range of pure electric driving, 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 116-155 km 72.08 - 96.31 mi |
| What is electricity consumption, Enovate ME5 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 14.9 kWh/100 km 23.98 kWh/100 mi 141 MPGe 6.7 km/kWh 4.2 mi/kWh |
| How fast is the car, 2021 ME5 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 160 km/h | 99.42 mph 0-100 km/h: 8.9 sec 0-60 mph: 8.5 sec |
| How much power, Enovate ME5 SUV, Crossover 2021 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 204 Hp, 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| What is the engine size, Enovate ME5 SUV, Crossover 2021 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 1.5 l 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| How many cylinders, 2021 Enovate 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Enovate ME5 SUV, Crossover 2021 1.5 (204 Hp) Range Extender? | Rear wheel drive. PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) drives the generator only, with no mechanical connection to the drive. An electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2021 Enovate ME5 SUV, Crossover? | 4580 mm 180.31 in. |
| How wide is the vehicle, 2021 Enovate ME5 SUV, Crossover? | 1915 mm 75.39 in. |
| What is the curb weight, 2021 Enovate ME5 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 1940 kg 4276.97 lbs. |
| What is the gross weight, 2021 Enovate ME5 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 2350 kg 5180.86 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2021 Enovate ME5 SUV, Crossover? | 331 - 1194 l 11.69 - 42.17 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2021 Enovate ME5 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 1, automatic transmission |
| Brand | Enovate |
|---|---|
| Model | ME5 |
| Generation | ME5 |
| Modification (Engine) | 1.5 (204 Hp) Range Extender |
| Start of production | July, 2021 year |
| End of production | 2024 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV, Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption (economy) - combined | 4.9 l/100 km
48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8.5 sec |
| Maximum speed | 160 km/h 99.42 mph |
| 100 km/h - 0 | 33.9 m |
| Weight-to-power ratio | 9.5 kg/Hp, 105.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.3 kg/Nm, 159.8 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 30.6 kWh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range | 116-155 km 72.08 - 96.31 mi |
| Average Energy consumption | 14.9 kWh/100 km
23.98 kWh/100 mi 141 MPGe 6.7 km/kWh 4.2 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 204 Hp |
| Electric motor Torque | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | TZ220XS001 |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 204 Hp |
| System torque | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Power | 98 Hp |
|---|---|
| Power per litre | 65.4 Hp/l |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | DAM15KE |
| Engine displacement | 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain | DOHC |
| Kerb Weight | 1940 kg 4276.97 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2350 kg 5180.86 lbs. |
| Max load | 410 kg 903.9 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 331 l 11.69 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1194 l 42.17 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 42 l 11.1 US gal | 9.24 UK gal |
| Length | 4580 mm 180.31 in. |
|---|---|
| Width | 1915 mm 75.39 in. |
| Height | 1635 mm 64.37 in. |
| Wheelbase | 2750 mm 108.27 in. |
| Front track | 1628 mm 64.09 in. |
| Rear (Back) track | 1664 mm 65.51 in. |
| Approach angle | 17° |
| Departure angle | 25° |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the generator only, with no mechanical connection to the drive. An electric motor drives the rear wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 235/55 R18; 245/45 R20; 245/40 R21 |
| Wheel rims size | 18; 20; 21 |