
| Av vilken typ är karosseriet, Enovate ME5? | SUV , Crossover , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Enovate ME5 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 4.9 l/100 km 48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 116-155 km 72.08 - 96.31 mi |
| Vad är elförbrukningen, Enovate ME5 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 14.9 kWh/100 km 23.98 kWh/100 mi 141 MPGe 6.7 km/kWh 4.2 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2021 ME5 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 160 km/t | 99.42 mph 0-100 km/t: 8.9 s 0-60 mph: 8.5 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Enovate ME5 SUV , Crossover 2021 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 204 hk, 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Enovate ME5 SUV , Crossover 2021 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 1.5 l 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2021 Enovate 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Enovate ME5 SUV , Crossover 2021 1.5 (204 Hp) Range Extender? | Bakhjulsdrift. PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn driver endast en generator utan mekanisk anslutning till driften. En elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2021 Enovate ME5 SUV , Crossover ? | 4580 mm 180.31 in. |
| Hur bred är bilen, 2021 Enovate ME5 SUV , Crossover ? | 1915 mm 75.39 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2021 Enovate ME5 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 1940 kg 4276.97 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2021 Enovate ME5 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 2350 kg 5180.86 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2021 Enovate ME5 SUV , Crossover ? | 331 - 1194 l 11.69 - 42.17 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2021 Enovate ME5 1.5 (204 Hp) Range Extender? | 1, Automat |
| Märke | Enovate |
|---|---|
| Modell | ME5 |
| Generation | ME5 |
| Modifikation (motor) | 1.5 (204 hk) Range Extender |
| fabrikstillverkning, början | Juli, 2021 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2024 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | SUV , Crossover |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 4.9 l/100 km
48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
|---|---|
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 8.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8.5 s |
| Toppfart | 160 km/t 99.42 mph |
| 100 km/t - 0 | 33.9 m |
| Vikt/effektförhållande | 9.5 kg/hk, 105.2 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 6.3 kg/Nm, 159.8 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 30.6 kWh |
|---|---|
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. | 116-155 km 72.08 - 96.31 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning | 14.9 kWh/100 km
23.98 kWh/100 mi 141 MPGe 6.7 km/kWh 4.2 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 204 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Elmotor modell/kod | TZ220XS001 |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 204 hk |
| System Vridmoment | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Effekt | 98 hk |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 65.4 hk/l |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | DAM15KE |
| Cylindervolym | 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Egen massa | 1940 kg 4276.97 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2350 kg 5180.86 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 410 kg 903.9 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 331 l 11.69 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1194 l 42.17 cu. ft. |
| Tankvolym | 42 l 11.1 US gal | 9.24 UK gal |
| Längd | 4580 mm 180.31 in. |
|---|---|
| Bredd | 1915 mm 75.39 in. |
| Höjd | 1635 mm 64.37 in. |
| Hjulbas | 2750 mm 108.27 in. |
| Spårvidd fram | 1628 mm 64.09 in. |
| Spårvidd bak | 1664 mm 65.51 in. |
| Approach vinkel | 17° |
| Avgångsvinkel | 25° |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver endast en generator utan mekanisk anslutning till driften. En elmotor driver bakhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 235/55 R18; 245/45 R20; 245/40 R21 |
| Storlek av | 18; 20; 21 |