
| What is the body type, EBRO s700? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, EBRO s700 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 5.7 l/100 km 41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| How ECO is the car, EBRO s700 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 129 g/km CO2 Euro 6e-B |
| How fast is the car, 2026 s700 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 175 km/h | 108.74 mph 0-100 km/h: 8.5 sec 0-60 mph: 8.1 sec |
| How much power, EBRO s700 SUV 2026 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 224 Hp, 295 Nm 217.58 lb.-ft. |
| What is the engine size, EBRO s700 SUV 2026 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 EBRO 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, EBRO s700 SUV 2026 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | Front wheel drive. FHEV (Full Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2026 EBRO s700 SUV? | 4553 mm 179.25 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 EBRO s700 SUV? | 1862 mm 73.31 in. |
| What is the curb weight, 2026 EBRO s700 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 1692 kg 3730.22 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 EBRO s700 SUV? | 1269 l 44.81 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 EBRO s700 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 2, automatic transmission DHT |
| Brand | EBRO |
|---|---|
| Model | s700 |
| Generation | s700 |
| Modification (Engine) | 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT |
| Start of production | February, 2026 year |
| Powertrain Architecture | FHEV (Full Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP) | 5.5 l/100 km
42.8 US mpg 51.4 UK mpg 18.2 km/l |
|---|---|
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP) | 5.5 l/100 km
42.8 US mpg 51.4 UK mpg 18.2 km/l |
| Fuel consumption at high speed (WLTP) | 4.9 l/100 km
48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
| Combined fuel consumption (WLTP) | 5.7 l/100 km
41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| CO2 emissions (WLTP) | 129 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 8.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.5 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 8.1 sec |
| Maximum speed | 175 km/h 108.74 mph |
| Emission standard | Euro 6e-B |
| Weight-to-power ratio | 7.6 kg/Hp, 132.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.7 kg/Nm, 174.3 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 1.83 kWh |
|---|---|
| Battery voltage | 353 V |
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 204 Hp @ 4775-6300 rpm. |
| Electric motor Torque | 310 Nm @ 0-4775 rpm. 228.64 lb.-ft. @ 0-4775 rpm. |
| Electric motor location | Front, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 224 Hp |
| System torque | 295 Nm 217.58 lb.-ft. |
| Power | 143 Hp @ 5200 rpm. |
|---|---|
| Power per litre | 95.4 Hp/l |
| Torque | 215 Nm @ 2500 rpm. 158.58 lb.-ft. @ 2500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine displacement | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 72 mm 2.83 in. |
| Piston Stroke | 92 mm 3.62 in. |
| Compression ratio | 14.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System Particulate filter |
| Kerb Weight | 1692 kg 3730.22 lbs. |
|---|---|
| Trunk (boot) space - maximum | 1269 l 44.81 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 51 l 13.47 US gal | 11.22 UK gal |
| Length | 4553 mm 179.25 in. |
|---|---|
| Width | 1862 mm 73.31 in. |
| Height | 1696 mm 66.77 in. |
| Wheelbase | 2671 mm 105.16 in. |
| Front track | 1570 mm 61.81 in. |
| Rear (Back) track | 1570 mm 61.81 in. |
| Ride height (ground clearance) | 177 mm 6.97 in. |
| Approach angle | 21° |
| Departure angle | 27° |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 2 gears, automatic transmission DHT |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 225/60 R18 100H/V |
| Wheel rims size | 6.5J x 18 |