
| Av vilken typ är karosseriet, EBRO s700? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, EBRO s700 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 5.7 l/100 km 41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| Hur ECO är bilen, EBRO s700 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 129 g/km CO2 Euro 6e-B |
| Hur snabb är bilen, 2026 s700 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 175 km/t | 108.74 mph 0-100 km/t: 8.5 s 0-60 mph: 8.1 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, EBRO s700 SUV 2026 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 224 hk, 295 Nm 217.58 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, EBRO s700 SUV 2026 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 1.5 l 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 EBRO 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, EBRO s700 SUV 2026 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | Framhjulsdrift . FHEV (Full Hybrid). Förbränningsmotorn och elmotorn driver framhjulen på bilen med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 EBRO s700 SUV ? | 4553 mm 179.25 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 EBRO s700 SUV ? | 1862 mm 73.31 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 EBRO s700 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 1692 kg 3730.22 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 EBRO s700 SUV ? | 1269 l 44.81 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 EBRO s700 1.5 TGDI (224 Hp) Hybrid DHT? | 2, Automat DHT |
| Märke | EBRO |
|---|---|
| Modell | s700 |
| Generation | s700 |
| Modifikation (motor) | 1.5 TGDI (224 hk) Hybrid DHT |
| fabrikstillverkning, början | Februari, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | FHEV (Full Hybrid) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning, LÅG (WLTP) | 5.5 l/100 km
42.8 US mpg 51.4 UK mpg 18.2 km/l |
|---|---|
| Bränsleförbrukning, MEDELHÖG (WLTP) | 5.5 l/100 km
42.8 US mpg 51.4 UK mpg 18.2 km/l |
| Bränsleförbrukning, HÖG (WLTP) | 4.9 l/100 km
48 US mpg 57.6 UK mpg 20.4 km/l |
| Bränsleförbrukning, BLANDAD KÖRNING (WLTP) | 5.7 l/100 km
41.3 US mpg 49.6 UK mpg 17.5 km/l |
| CO2-utsläpp (WLTP) | 129 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 8.5 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 8.5 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 8.1 s |
| Toppfart | 175 km/t 108.74 mph |
| Miljöklass | Euro 6e-B |
| Vikt/effektförhållande | 7.6 kg/hk, 132.4 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.7 kg/Nm, 174.3 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 1.83 kWh |
|---|---|
| Batterispänning | 353 V |
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 204 hk @ 4775-6300 varv/min |
| Elektrisk Vridmoment | 310 Nm @ 0-4775 varv/min 228.64 lb.-ft. @ 0-4775 varv/min |
| Elmotorns placering | Främre, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 224 hk |
| System Vridmoment | 295 Nm 217.58 lb.-ft. |
| Effekt | 143 hk @ 5200 varv/min |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 95.4 hk/l |
| Vridmoment | 215 Nm @ 2500 varv/min 158.58 lb.-ft. @ 2500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Cylindervolym | 1499 cm3 91.47 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 72 mm 2.83 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 92 mm 3.62 in. |
| Mån av förtätning | 14.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system Partikelfilter |
| Egen massa | 1692 kg 3730.22 lbs. |
|---|---|
| Maximal volym av bagagehylla | 1269 l 44.81 cu. ft. |
| Tankvolym | 51 l 13.47 US gal | 11.22 UK gal |
| Längd | 4553 mm 179.25 in. |
|---|---|
| Bredd | 1862 mm 73.31 in. |
| Höjd | 1696 mm 66.77 in. |
| Hjulbas | 2671 mm 105.16 in. |
| Spårvidd fram | 1570 mm 61.81 in. |
| Spårvidd bak | 1570 mm 61.81 in. |
| Frigångshöjd | 177 mm 6.97 in. |
| Approach vinkel | 21° |
| Avgångsvinkel | 27° |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn och elmotorn driver framhjulen på bilen med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 2 växlar, Automat DHT |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 225/60 R18 100H/V |
| Storlek av | 6.5J x 18 |