
| What is the body type, Dorcen E20? | Hatchback, 3 Doors, 2 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 30.1 kWh (48 Hp)? | 302 km 187.65 mi |
| How fast is the car, 2019 E20 30.1 kWh (48 Hp)? | 110 km/h | 68.35 mph |
| How much power, Dorcen E20 Hatchback 2019 30.1 kWh (48 Hp)? | 48 Hp, 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Dorcen E20 Hatchback 2019 30.1 kWh (48 Hp)? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2019 Dorcen E20 Hatchback? | 2871 mm 113.03 in. |
| How wide is the vehicle, 2019 Dorcen E20 Hatchback? | 1563 mm 61.54 in. |
| What is the curb weight, 2019 Dorcen E20 30.1 kWh (48 Hp)? | 912 kg 2010.62 lbs. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2019 Dorcen E20 30.1 kWh (48 Hp)? | 1, automatic transmission |
| Brand | Dorcen |
|---|---|
| Model | E20 |
| Generation | E20 |
| Modification (Engine) | 30.1 kWh (48 Hp) |
| Start of production | April, 2019 year |
| End of production | 2021 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Hatchback |
| Seats | 2 |
| Doors | 3 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Maximum speed | 110 km/h 68.35 mph |
| Weight-to-power ratio | 19 kg/Hp, 52.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 7.3 kg/Nm, 137.1 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 30.1 kWh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| Electric range (NEDC) | 302 km 187.65 mi |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 48 Hp |
| Electric motor Torque | 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 48 Hp |
| System torque | 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 912 kg 2010.62 lbs. |
|---|
| Length | 2871 mm 113.03 in. |
|---|---|
| Width | 1563 mm 61.54 in. |
| Height | 1568 mm 61.73 in. |
| Wheelbase | 1765 mm 69.49 in. |
| Front track | 1335 mm 52.56 in. |
| Rear (Back) track | 1135 mm 44.69 in. |
| Ride height (ground clearance) | 127 mm 5 in. |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Torsion |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 155/65 R14 |
| Wheel rims size | 14 |