
| Av vilken typ är karosseriet, Dorcen E20? | Halvkombi , 3 dörrar, 2 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 30.1 kWh (48 Hp)? | 302 km 187.65 mi |
| Hur snabb är bilen, 2019 E20 30.1 kWh (48 Hp)? | 110 km/t | 68.35 mph |
| Vad har motorn för toppeffekt, Dorcen E20 Halvkombi 2019 30.1 kWh (48 Hp)? | 48 hk, 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Dorcen E20 Halvkombi 2019 30.1 kWh (48 Hp)? | Framhjulsdrift . BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2019 Dorcen E20 Halvkombi ? | 2871 mm 113.03 in. |
| Hur bred är bilen, 2019 Dorcen E20 Halvkombi ? | 1563 mm 61.54 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2019 Dorcen E20 30.1 kWh (48 Hp)? | 912 kg 2010.62 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2019 Dorcen E20 30.1 kWh (48 Hp)? | 1, Automat |
| Märke | Dorcen |
|---|---|
| Modell | E20 |
| Generation | E20 |
| Modifikation (motor) | 30.1 kWh (48 hk) |
| fabrikstillverkning, början | April, 2019 år |
| fabrikstillverkning, slut | 2021 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 2 |
| Antal dörrar | 3 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Toppfart | 110 km/t 68.35 mph |
| Vikt/effektförhållande | 19 kg/hk, 52.6 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 7.3 kg/Nm, 137.1 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 30.1 kWh |
|---|---|
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Elektrisk räckvidd (NEDC) | 302 km 187.65 mi |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 48 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 48 hk |
| System Vridmoment | 125 Nm 92.2 lb.-ft. |
| Egen massa | 912 kg 2010.62 lbs. |
|---|
| Längd | 2871 mm 113.03 in. |
|---|---|
| Bredd | 1563 mm 61.54 in. |
| Höjd | 1568 mm 61.73 in. |
| Hjulbas | 1765 mm 69.49 in. |
| Spårvidd fram | 1335 mm 52.56 in. |
| Spårvidd bak | 1135 mm 44.69 in. |
| Frigångshöjd | 127 mm 5 in. |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Vridning |
| Bromssystem fram | Skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 155/65 R14 |
| Storlek av | 14 |