
| What is the body type, Chery E5? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 58.9 kWh (211 Hp) Electric? | 430 km 267.19 mi |
| What is electricity consumption, Chery E5 58.9 kWh (211 Hp) Electric? | 13.2 kWh/100 km 21.24 kWh/100 mi 159 MPGe 7.6 km/kWh 4.7 mi/kWh |
| How much power, Chery E5 SUV 2025 58.9 kWh (211 Hp) Electric? | 211 Hp, 288 Nm 212.42 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, Chery E5 SUV 2025 58.9 kWh (211 Hp) Electric? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2025 Chery E5 SUV? | 4424 mm 174.17 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Chery E5 SUV? | 1830 mm 72.05 in. |
| What is the curb weight, 2025 Chery E5 58.9 kWh (211 Hp) Electric? | 1776 kg 3915.41 lbs. |
| What is the gross weight, 2025 Chery E5 58.9 kWh (211 Hp) Electric? | 2246 kg 4951.58 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2025 Chery E5 SUV? | 300 - 1079 l 10.59 - 38.1 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Chery E5 58.9 kWh (211 Hp) Electric? | 1, automatic transmission |
| Brand | Chery |
|---|---|
| Model | E5 |
| Generation | E5 |
| Modification (Engine) | 58.9 kWh (211 Hp) Electric |
| Start of production | September, 2025 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Weight-to-power ratio | 8.4 kg/Hp, 118.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.2 kg/Nm, 162.2 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 58.9 kWh |
|---|---|
| Battery voltage | 360 V |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 430 km 267.19 mi |
| All-electric range (NEDC) | 505 km 313.79 mi |
| Average Energy consumption (NEDC) | 13.2 kWh/100 km
21.24 kWh/100 mi 159 MPGe 7.6 km/kWh 4.7 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 211 Hp |
| Electric motor Torque | 288 Nm 212.42 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 211 Hp |
| System torque | 288 Nm 212.42 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 1776 kg 3915.41 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2246 kg 4951.58 lbs. |
| Max load | 470 kg 1036.17 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 300 l 10.59 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1079 l 38.1 cu. ft. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 75 kg 165.35 lbs. |
| Length | 4424 mm 174.17 in. |
|---|---|
| Width | 1830 mm 72.05 in. |
| Height | 1588 mm 62.52 in. |
| Wheelbase | 2610 mm 102.76 in. |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 215/55 R18 |
| Wheel rims size | 18 |