
| Av vilken typ är karosseriet, Chery E5? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 58.9 kWh (211 Hp) Electric? | 430 km 267.19 mi |
| Vad är elförbrukningen, Chery E5 58.9 kWh (211 Hp) Electric? | 13.2 kWh/100 km 21.24 kWh/100 mi 159 MPGe 7.6 km/kWh 4.7 mi/kWh |
| Vad har motorn för toppeffekt, Chery E5 SUV 2025 58.9 kWh (211 Hp) Electric? | 211 hk, 288 Nm 212.42 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, Chery E5 SUV 2025 58.9 kWh (211 Hp) Electric? | Framhjulsdrift . BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2025 Chery E5 SUV ? | 4424 mm 174.17 in. |
| Hur bred är bilen, 2025 Chery E5 SUV ? | 1830 mm 72.05 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2025 Chery E5 58.9 kWh (211 Hp) Electric? | 1776 kg 3915.41 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2025 Chery E5 58.9 kWh (211 Hp) Electric? | 2246 kg 4951.58 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2025 Chery E5 SUV ? | 300 - 1079 l 10.59 - 38.1 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2025 Chery E5 58.9 kWh (211 Hp) Electric? | 1, Automat |
| Märke | Chery |
|---|---|
| Modell | E5 |
| Generation | E5 |
| Modifikation (motor) | 58.9 kWh (211 hk) Electric |
| fabrikstillverkning, början | September, 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Vikt/effektförhållande | 8.4 kg/hk, 118.8 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 6.2 kg/Nm, 162.2 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 58.9 kWh |
|---|---|
| Batterispänning | 360 V |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 430 km 267.19 mi |
| Räckvidd el. (NEDC) | 505 km 313.79 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (NEDC) | 13.2 kWh/100 km
21.24 kWh/100 mi 159 MPGe 7.6 km/kWh 4.7 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 211 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 288 Nm 212.42 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 211 hk |
| System Vridmoment | 288 Nm 212.42 lb.-ft. |
| Egen massa | 1776 kg 3915.41 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2246 kg 4951.58 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 470 kg 1036.17 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 300 l 10.59 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1079 l 38.1 cu. ft. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 75 kg 165.35 lbs. |
| Längd | 4424 mm 174.17 in. |
|---|---|
| Bredd | 1830 mm 72.05 in. |
| Höjd | 1588 mm 62.52 in. |
| Hjulbas | 2610 mm 102.76 in. |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 215/55 R18 |
| Storlek av | 18 |