| What is the body type, Chery C5? | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Chery C5 1.5L (147 Hp) DCT? | 6.9 l/100 km 34.1 US mpg 40.9 UK mpg 14.5 km/l |
| How ECO is the car, Chery C5 1.5L (147 Hp) DCT? | 160 g/km CO2 |
| How much power, Chery C5 SUV 2025 1.5L (147 Hp) DCT? | 147 Hp, 210 Nm 154.89 lb.-ft. |
| What is the engine size, Chery C5 SUV 2025 1.5L (147 Hp) DCT? | 1.5 l 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| How many cylinders, 2025 Chery 1.5L (147 Hp) DCT? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Chery C5 SUV 2025 1.5L (147 Hp) DCT? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2025 Chery C5 SUV? | 4351 mm 171.3 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Chery C5 SUV? | 1831 mm 72.09 in. |
| What is the curb weight, 2025 Chery C5 1.5L (147 Hp) DCT? | 1432 kg 3157.02 lbs. |
| What is the gross weight, 2025 Chery C5 1.5L (147 Hp) DCT? | 1856 kg 4091.78 lbs. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Chery C5 1.5L (147 Hp) DCT? | 6, automatic transmission DCT |
| Brand | Chery |
|---|---|
| Model | C5 |
| Generation | C5 |
| Modification (Engine) | 1.5L (147 Hp) DCT |
| Start of production | May, 2025 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption (economy) - urban | 8.8 l/100 km
26.7 US mpg 32.1 UK mpg 11.4 km/l |
|---|---|
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 5.8 l/100 km
40.6 US mpg 48.7 UK mpg 17.2 km/l |
| Fuel consumption (economy) - combined | 6.9 l/100 km
34.1 US mpg 40.9 UK mpg 14.5 km/l |
| CO2 emissions | 160 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Weight-to-power ratio | 9.7 kg/Hp, 102.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.8 kg/Nm, 146.6 Nm/tonne |
| Power | 147 Hp |
|---|---|
| Power per litre | 98.1 Hp/l |
| Torque | 210 Nm 154.89 lb.-ft. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | SQRE4T15C |
| Engine displacement | 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Kerb Weight | 1432 kg 3157.02 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 1856 kg 4091.78 lbs. |
| Max load | 424 kg 934.76 lbs. |
| Fuel tank capacity | 51 l 13.47 US gal | 11.22 UK gal |
| Length | 4351 mm 171.3 in. |
|---|---|
| Width | 1831 mm 72.09 in. |
| Height | 1662 mm 65.43 in. |
| Wheelbase | 2610 mm 102.76 in. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 6 gears, automatic transmission DCT |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 215/60 R17; 215/55 R18 |
| Wheel rims size | 17; 18 |