| Av vilken typ är karosseriet, Chery C5? | SUV , 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Chery C5 1.5L (147 Hp) DCT? | 6.9 l/100 km 34.1 US mpg 40.9 UK mpg 14.5 km/l |
| Hur ECO är bilen, Chery C5 1.5L (147 Hp) DCT? | 160 g/km CO2 |
| Vad har motorn för toppeffekt, Chery C5 SUV 2025 1.5L (147 Hp) DCT? | 147 hk, 210 Nm 154.89 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Chery C5 SUV 2025 1.5L (147 Hp) DCT? | 1.5 l 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2025 Chery 1.5L (147 Hp) DCT? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Chery C5 SUV 2025 1.5L (147 Hp) DCT? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2025 Chery C5 SUV ? | 4351 mm 171.3 in. |
| Hur bred är bilen, 2025 Chery C5 SUV ? | 1831 mm 72.09 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2025 Chery C5 1.5L (147 Hp) DCT? | 1432 kg 3157.02 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2025 Chery C5 1.5L (147 Hp) DCT? | 1856 kg 4091.78 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2025 Chery C5 1.5L (147 Hp) DCT? | 6, Automat DCT |
| Märke | Chery |
|---|---|
| Modell | C5 |
| Generation | C5 |
| Modifikation (motor) | 1.5L (147 hk) DCT |
| fabrikstillverkning, början | Maj, 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 8.8 l/100 km
26.7 US mpg 32.1 UK mpg 11.4 km/l |
|---|---|
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 5.8 l/100 km
40.6 US mpg 48.7 UK mpg 17.2 km/l |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 6.9 l/100 km
34.1 US mpg 40.9 UK mpg 14.5 km/l |
| CO2-utsläpp | 160 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Vikt/effektförhållande | 9.7 kg/hk, 102.7 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 6.8 kg/Nm, 146.6 Nm/ton |
| Effekt | 147 hk |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 98.1 hk/l |
| Vridmoment | 210 Nm 154.89 lb.-ft. |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | SQRE4T15C |
| Cylindervolym | 1498 cm3 91.41 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 1432 kg 3157.02 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 1856 kg 4091.78 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 424 kg 934.76 lbs. |
| Tankvolym | 51 l 13.47 US gal | 11.22 UK gal |
| Längd | 4351 mm 171.3 in. |
|---|---|
| Bredd | 1831 mm 72.09 in. |
| Höjd | 1662 mm 65.43 in. |
| Hjulbas | 2610 mm 102.76 in. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
|---|---|
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 6 växlar, Automat DCT |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 215/60 R17; 215/55 R18 |
| Storlek av | 17; 18 |