
| What is the body type, BMW iX3 (NA5)? | SAV, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 40 82.6 kWh (320 Hp)? | 534-637 km 331.81 - 395.81 mi |
| What is electricity consumption, BMW iX3 (NA5) 40 82.6 kWh (320 Hp)? | 14.5-17.3 kWh/100 km 23.34 - 27.84 kWh/100 mi 144 - 121 MPGe 6.9 - 5.8 km/kWh 4.3 - 3.6 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 iX3 (NA5) 40 82.6 kWh (320 Hp)? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 5.9 sec 0-60 mph: 5.6 sec |
| How much power, BMW iX3 SAV 2026 40 82.6 kWh (320 Hp)? | 320 Hp, 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, BMW iX3 (NA5) SAV 2026 40 82.6 kWh (320 Hp)? | Rear wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 BMW iX3 SAV? | 4782 mm 188.27 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 BMW iX3 SAV? | 1895 mm 74.61 in. |
| What is the curb weight, 2026 BMW iX3 (NA5) 40 82.6 kWh (320 Hp)? | 2085 kg 4596.64 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 BMW iX3 (NA5) 40 82.6 kWh (320 Hp)? | 2625 kg 5787.13 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 BMW iX3 SAV? | 520 - 1750 l 18.36 - 61.8 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 BMW iX3 (NA5) 40 82.6 kWh (320 Hp)? | 1, automatic transmission |
| Brand | BMW |
|---|---|
| Model | iX3 |
| Generation | iX3 (NA5) |
| Modification (Engine) | 40 82.6 kWh (320 Hp) |
| Start of production | July, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SAV |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Electricity |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 5.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 5.6 sec |
| Maximum speed | 200 km/h, Electronically limited 124.27 mph |
| Weight-to-power ratio | 6.5 kg/Hp, 153.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.2 kg/Nm, 239.8 Nm/tonne |
| Net (usable) battery capacity | 82.6 kWh |
|---|---|
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| Electric range (WLTP) | 534-637 km 331.81 - 395.81 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 14.5-17.3 kWh/100 km
23.34 - 27.84 kWh/100 mi 144 - 121 MPGe 6.9 - 5.8 km/kWh 4.3 - 3.6 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 320 Hp |
| Electric motor Torque | 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 320 Hp |
| System torque | 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Kerb Weight | 2085 kg 4596.64 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 2625 kg 5787.13 lbs. |
| Max load | 540 kg 1190.5 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 520 l 18.36 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1750 l 61.8 cu. ft. |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 80 kg 176.37 lbs. |
| Length | 4782 mm 188.27 in. |
|---|---|
| Width | 1895 mm 74.61 in. |
| Width including mirrors | 2093 mm 82.4 in. |
| Height | 1635 mm 64.37 in. |
| Wheelbase | 2897 mm 114.06 in. |
| Front track | 1628 mm 64.09 in. |
| Rear (Back) track | 1663 mm 65.47 in. |
| Front overhang | 895 mm 35.24 in. |
| Rear overhang | 990 mm 38.98 in. |
| Ride height (ground clearance) | 176 mm 6.93 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 12.1 m 39.7 ft. |
| Approach angle | 18.6° |
| Departure angle | 20.2° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 15.9° |
| Wading depth | 400 mm 15.75 in. |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the rear wheels. |
|---|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Spring Strut, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 255/45 R20; 255/40 R21 |
| Wheel rims size | 8.5J x 20; 9J x 21 |