
| Av vilken typ är karosseriet, BMW iX3 (NA5)? | SAV, 5 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 40 82.6 kWh (320 Hp)? | 534-637 km 331.81 - 395.81 mi |
| Vad är elförbrukningen, BMW iX3 (NA5) 40 82.6 kWh (320 Hp)? | 14.5-17.3 kWh/100 km 23.34 - 27.84 kWh/100 mi 144 - 121 MPGe 6.9 - 5.8 km/kWh 4.3 - 3.6 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 iX3 (NA5) 40 82.6 kWh (320 Hp)? | 200 km/t | 124.27 mph 0-100 km/t: 5.9 s 0-60 mph: 5.6 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, BMW iX3 SAV 2026 40 82.6 kWh (320 Hp)? | 320 hk, 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, BMW iX3 (NA5) SAV 2026 40 82.6 kWh (320 Hp)? | Bakhjulsdrift. BEV (Elbil). En elmotor driver bakhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 BMW iX3 SAV? | 4782 mm 188.27 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 BMW iX3 SAV? | 1895 mm 74.61 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 BMW iX3 (NA5) 40 82.6 kWh (320 Hp)? | 2085 kg 4596.64 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 BMW iX3 (NA5) 40 82.6 kWh (320 Hp)? | 2625 kg 5787.13 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 BMW iX3 SAV? | 520 - 1750 l 18.36 - 61.8 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 BMW iX3 (NA5) 40 82.6 kWh (320 Hp)? | 1, Automat |
| Märke | BMW |
|---|---|
| Modell | iX3 |
| Generation | iX3 (NA5) |
| Modifikation (motor) | 40 82.6 kWh (320 hk) |
| fabrikstillverkning, början | Juli, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | SAV |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 5 |
| Typ bränsle | Elektricitet |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/t | 5.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 5.6 s |
| Toppfart | 200 km/t, Elektroniskt begränsat 124.27 mph |
| Vikt/effektförhållande | 6.5 kg/hk, 153.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.2 kg/Nm, 239.8 Nm/ton |
| Netto (användbar) batterikapacitet | 82.6 kWh |
|---|---|
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Elektrisk räckvidd (WLTP) | 534-637 km 331.81 - 395.81 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 14.5-17.3 kWh/100 km
23.34 - 27.84 kWh/100 mi 144 - 121 MPGe 6.9 - 5.8 km/kWh 4.3 - 3.6 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 320 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 320 hk |
| System Vridmoment | 500 Nm 368.78 lb.-ft. |
| Egen massa | 2085 kg 4596.64 lbs. |
|---|---|
| Tillåten massa | 2625 kg 5787.13 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 540 kg 1190.5 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 520 l 18.36 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 1750 l 61.8 cu. ft. |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 80 kg 176.37 lbs. |
| Längd | 4782 mm 188.27 in. |
|---|---|
| Bredd | 1895 mm 74.61 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2093 mm 82.4 in. |
| Höjd | 1635 mm 64.37 in. |
| Hjulbas | 2897 mm 114.06 in. |
| Spårvidd fram | 1628 mm 64.09 in. |
| Spårvidd bak | 1663 mm 65.47 in. |
| främre överhäng | 895 mm 35.24 in. |
| bakre överhäng | 990 mm 38.98 in. |
| Frigångshöjd | 176 mm 6.93 in. |
| Vändcirkel | 12.1 m 39.7 ft. |
| Approach vinkel | 18.6° |
| Avgångsvinkel | 20.2° |
| rampvinkeln | 15.9° |
| plaskdjup | 400 mm 15.75 in. |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver bakhjulen. |
|---|---|
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Fjäderben, Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 255/45 R20; 255/40 R21 |
| Storlek av | 8.5J x 20; 9J x 21 |