
| What is the body type, MG MGS9 PHEV? | SUV, 5 Doors, 7 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 0.8 l/100 km 294 US mpg 353.1 UK mpg 125 km/l |
| How ECO is the car, MG MGS9 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 18 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| What is the range of pure electric driving, 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 100 km 62.14 mi |
| What is electricity consumption, MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 19.76 kWh/100 km 31.8 kWh/100 mi 106 MPGe 5.1 km/kWh 3.1 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 9.6 sec 0-60 mph: 9.1 sec |
| How much power, MG MGS9 SUV 2026 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 299 Hp, 390 Nm 287.65 lb.-ft. |
| What is the engine size, MG MGS9 SUV 2026 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 1.5 l 1496 cm3 91.29 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 MG 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, MG MGS9 PHEV SUV 2026 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | Front wheel drive. PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
| How long is this vehicle, 2026 MG MGS9 SUV? | 4983 mm 196.18 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 MG MGS9 SUV? | 1967 mm 77.44 in. |
| What is the curb weight, 2026 MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 2160 kg 4761.98 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 2717 kg 5989.96 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 MG MGS9 SUV? | 332 - 2093 l 11.72 - 73.91 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | MG |
| Model | MGS9 |
| Generation | MGS9 PHEV |
| Modification (Engine) | 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic |
| Start of production | April, 2026 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 7 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Combined fuel consumption (WLTP) | 0.8 l/100 km
294 US mpg 353.1 UK mpg 125 km/l |
| CO2 emissions (WLTP) | 18 g/km |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 9.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9.6 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 9.1 sec |
| Maximum speed | 200 km/h 124.27 mph |
| Emission standard | Euro 6e-bis |
| Weight-to-power ratio | 7.2 kg/Hp, 138.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.5 kg/Nm, 180.6 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 24.7 kWh |
| Net (usable) battery capacity | 23.2 kWh |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 100 km 62.14 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 19.76 kWh/100 km
31.8 kWh/100 mi 106 MPGe 5.1 km/kWh 3.1 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 231 Hp @ 5500 rpm. |
| Electric motor Torque | 390 Nm @ 3500 rpm. 287.65 lb.-ft. @ 3500 rpm. |
| Electric motor location | Front, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 299 Hp |
| System torque | 390 Nm 287.65 lb.-ft. |
| Internal combustion engine specs | |
| Power | 142 Hp @ 5500 rpm. |
| Power per litre | 94.9 Hp/l |
| Torque | 230 Nm @ 4000 rpm. 169.64 lb.-ft. @ 4000 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | 15FKE |
| Engine displacement | 1496 cm3 91.29 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 73.5 mm 2.89 in. |
| Piston Stroke | 88.1 mm 3.47 in. |
| Compression ratio | 13.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System Particulate filter |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2160 kg 4761.98 lbs. |
| Max. weight | 2717 kg 5989.96 lbs. |
| Max load | 557 kg 1227.97 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 332 l 11.72 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2093 l 73.91 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Max. roof load | 75 kg 165.35 lbs. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 100 kg 220.46 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 4983 mm 196.18 in. |
| Width | 1967 mm 77.44 in. |
| Width including mirrors | 2237 mm 88.07 in. |
| Height | 1778 mm 70 in. |
| Wheelbase | 2915 mm 114.76 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 11.5 m 37.73 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 245/50 R20 |
| Wheel rims size | 20 |