
| Av vilken typ är karosseriet, MG MGS9 PHEV? | SUV , 5 dörrar, 7 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 0.8 l/100 km 294 US mpg 353.1 UK mpg 125 km/l |
| Hur ECO är bilen, MG MGS9 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 18 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 100 km 62.14 mi |
| Vad är elförbrukningen, MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 19.76 kWh/100 km 31.8 kWh/100 mi 106 MPGe 5.1 km/kWh 3.1 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2026 MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 200 km/t | 124.27 mph 0-100 km/t: 9.6 s 0-60 mph: 9.1 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, MG MGS9 SUV 2026 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 299 hk, 390 Nm 287.65 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, MG MGS9 SUV 2026 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 1.5 l 1496 cm3 91.29 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2026 MG 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, MG MGS9 PHEV SUV 2026 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | Framhjulsdrift . PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn och elmotorn driver framhjulen på bilen med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Vad har fördonet för längd, 2026 MG MGS9 SUV ? | 4983 mm 196.18 in. |
| Hur bred är bilen, 2026 MG MGS9 SUV ? | 1967 mm 77.44 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2026 MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 2160 kg 4761.98 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2026 MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 2717 kg 5989.96 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2026 MG MGS9 SUV ? | 332 - 2093 l 11.72 - 73.91 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2026 MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | MG |
| Modell | MGS9 |
| Generation | MGS9 PHEV |
| Modifikation (motor) | 1.5T (299 hk) Plug-in Hybrid Automatic |
| fabrikstillverkning, början | April, 2026 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 7 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning, BLANDAD KÖRNING (WLTP) | 0.8 l/100 km
294 US mpg 353.1 UK mpg 125 km/l |
| CO2-utsläpp (WLTP) | 18 g/km |
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 9.6 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 9.6 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 9.1 s |
| Toppfart | 200 km/t 124.27 mph |
| Miljöklass | Euro 6e-bis |
| Vikt/effektförhållande | 7.2 kg/hk, 138.4 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.5 kg/Nm, 180.6 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 24.7 kWh |
| Netto (användbar) batterikapacitet | 23.2 kWh |
| Batteriteknik | Litiumjärnfosfat (LiFePO4) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 100 km 62.14 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 19.76 kWh/100 km
31.8 kWh/100 mi 106 MPGe 5.1 km/kWh 3.1 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 231 hk @ 5500 varv/min |
| Elektrisk Vridmoment | 390 Nm @ 3500 varv/min 287.65 lb.-ft. @ 3500 varv/min |
| Elmotorns placering | Främre, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 299 hk |
| System Vridmoment | 390 Nm 287.65 lb.-ft. |
| Förbränningsmotor | |
| Effekt | 142 hk @ 5500 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 94.9 hk/l |
| Vridmoment | 230 Nm @ 4000 varv/min 169.64 lb.-ft. @ 4000 varv/min |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | 15FKE |
| Cylindervolym | 1496 cm3 91.29 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 73.5 mm 2.89 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 88.1 mm 3.47 in. |
| Mån av förtätning | 13.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system Partikelfilter |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2160 kg 4761.98 lbs. |
| Tillåten massa | 2717 kg 5989.96 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 557 kg 1227.97 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 332 l 11.72 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 2093 l 73.91 cu. ft. |
| Tankvolym | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 100 kg 220.46 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 4983 mm 196.18 in. |
| Bredd | 1967 mm 77.44 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2237 mm 88.07 in. |
| Höjd | 1778 mm 70 in. |
| Hjulbas | 2915 mm 114.76 in. |
| Vändcirkel | 11.5 m 37.73 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn och elmotorn driver framhjulen på bilen med möjlighet till körning i fullt elektriskt eller blandat läge. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Bromssystem fram | Skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 245/50 R20 |
| Storlek av | 20 |