
| Korimalli, MG MGS9 PHEV? | SUV, 5 Ovien, 7 Paikkojen |
|---|---|
| Polttoaineen kulutus, MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 0.8 l/100 km 294 US mpg 353.1 UK mpg 125 km/l |
| Päästöt, MG MGS9 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 18 g/km CO2 Euro 6e-bis |
| Sähkömoottorin toimintasäde, 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 100 km 62.14 mi |
| Virrankulutus, MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 19.76 kWh/100 km 31.8 kWh/100 mi 106 MPGe 5.1 km/kWh 3.1 mi/kWh |
| Huippunopeus, 2026 MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 9.6 s 0-60 mph: 9.1 s |
| Teho, MG MGS9 SUV 2026 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 299 hv, 390 Nm 287.65 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, MG MGS9 SUV 2026 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 1.5 l 1496 sm3 91.29 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 2026 MG 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 4, Rivimoottori |
| Vetotapa, MG MGS9 PHEV SUV 2026 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | Etuveto . PHEV (Ladattava hybridisähköauto). Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton etupyöriä ja mahdollistavat täysin sähköisen tai sekatoiminnollisen liikkumisen. |
| Pituus, 2026 MG MGS9 SUV? | 4983 mm 196.18 in. |
| Leveys, 2026 MG MGS9 SUV? | 1967 mm 77.44 in. |
| Nettopaino, 2026 MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 2160 kg 4761.98 lbs. |
| Kokonaispaino, 2026 MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 2717 kg 5989.96 lbs. |
| Tavaratila, 2026 MG MGS9 SUV? | 332 - 2093 l 11.72 - 73.91 cu. ft. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 2026 MG MGS9 PHEV 1.5T (299 Hp) Plug-in Hybrid Automatic? | 1, automaattinen vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | MG |
| Malli | MGS9 |
| Sukupolvi | MGS9 PHEV |
| Versio (moottori) | 1.5T (299 hv) Plug-in Hybrid Automatic |
| Tuotannon aloitusvuosi | Huhtikuu, 2026 v |
| Tehoyksikön rakenne | PHEV (Ladattava hybridisähköauto) |
| Korimalli | SUV |
| Paikkojen lukumäärä | 7 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineen, yhdistetty (WLTP) | 0.8 l/100 km
294 US mpg 353.1 UK mpg 125 km/l |
| CO2-päästöt (WLTP) | 18 g/km |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini / sähkö |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 9.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 9.6 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 9.1 s |
| Huippunopeus | 200 km/h 124.27 mph |
| Päästönormi | Euro 6e-bis |
| Paino/teho suhde | 7.2 kg/hv, 138.4 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 5.5 kg/Nm, 180.6 Nm/tonnia |
| Sähköautot ja hybridit | |
| Akun bruttokapasiteetti | 24.7 kWh |
| Akun (käyttökelpoinen) nettokapasiteetti | 23.2 kWh |
| Akun teknologia | Litium-rautafosfaatti (LiFePO4) |
| Akun sijainti | Lattian alla |
| Toimintasäde sähköllä (WLTP) | 100 km 62.14 mi |
| Sähkönkulutus (WLTP) | 19.76 kWh/100 km
31.8 kWh/100 mi 106 MPGe 5.1 km/kWh 3.1 mi/kWh |
| Latausportit | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| Sähkömoottori 1 | |
| Sähkömoottorin teho | 231 hv @ 5500 kierrosta/min |
| Vääntömomentti sähkömoottori | 390 Nm @ 3500 kierrosta/min 287.65 lb.-ft. @ 3500 kierrosta/min |
| Sähkömoottorin sijainti | Edessä, poikittain |
| Sähkömoottorin tyyppi | Synkroninen |
| Järjestelmän kokonaisteho | 299 hv |
| Järjestelmän vääntömomentti | 390 Nm 287.65 lb.-ft. |
| Polttomoottori | |
| Teho | 142 hv @ 5500 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 94.9 hv/l |
| Vääntömomentti | 230 Nm @ 4000 kierrosta/min 169.64 lb.-ft. @ 4000 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Edessä, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | 15FKE |
| Moottorin tilavuus | 1496 sm3 91.29 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Moottorin kokoonpano | Rivimoottori |
| Sylinterien halkaisija | 73.5 mm 2.89 in. |
| Männän liike | 88.1 mm 3.47 in. |
| Puristussuhde | 13.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 4 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Suoraruiskutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Moottorijärjestelmät | Käynnistys- & pysäytysjärjestelmä Hiukkassuodatin |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 2160 kg 4761.98 lbs. |
| Enimmäispaino | 2717 kg 5989.96 lbs. |
| Paino/teho-suhde | 557 kg 1227.97 lbs. |
| Matkatavarasäiliön vähimmäistilavuus | 332 l 11.72 cu. ft. |
| Matkatavarasäiliön enimmäistilavuus | 2093 l 73.91 cu. ft. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Sallittu kattokuorma | 75 kg 165.35 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 100 kg 220.46 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4983 mm 196.18 in. |
| Leveys | 1967 mm 77.44 in. |
| Leveys sis. ulkopeilit | 2237 mm 88.07 in. |
| Korkeus | 1778 mm 70 in. |
| Pyörän perusta | 2915 mm 114.76 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 11.5 m 37.73 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori ja sähkömoottori liikuttavat auton etupyöriä ja mahdollistavat täysin sähköisen tai sekatoiminnollisen liikkumisen. |
| Pyörän ohjaus | Etuveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 1 vaihteinen, automaattinen vaihdelaatikko |
| Etujarrut | Levyt |
| Takajarrut | Levy |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Voimaohjaus | Sähköinen ohjaus |
| Renkaan koko | 245/50 R20 |
| Vanteen koko | 20 |