| What is the body type, Itala 35? | SUV, Crossover, 5 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| How ECO is the car, Itala 35 1.5T (170 Hp) DCT? | Euro 6e |
| How fast is the car, 2026 35 1.5T (170 Hp) DCT? | 190 km/h | 118.06 mph 0-100 km/h: 7.5 sec 0-60 mph: 7.1 sec |
| How much power, Itala 35 SUV, Crossover 2026 1.5T (170 Hp) DCT? | 170 Hp, 270 Nm 199.14 lb.-ft. |
| What is the engine size, Itala 35 SUV, Crossover 2026 1.5T (170 Hp) DCT? | 1.5 l 1497 cm3 91.35 cu. in. |
| How many cylinders, 2026 Itala 1.5T (170 Hp) DCT? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Itala 35 SUV, Crossover 2026 1.5T (170 Hp) DCT? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2026 Itala 35 SUV, Crossover? | 4410 mm 173.62 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 Itala 35 SUV, Crossover? | 1850 mm 72.83 in. |
| What is the curb weight, 2026 Itala 35 1.5T (170 Hp) DCT? | 1451 kg 3198.91 lbs. |
| What is the gross weight, 2026 Itala 35 1.5T (170 Hp) DCT? | 1795 kg 3957.3 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2026 Itala 35 SUV, Crossover? | 341 - 1271 l 12.04 - 44.88 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 Itala 35 1.5T (170 Hp) DCT? | 7, automatic transmission DCT |
| Brand | Itala |
|---|---|
| Model | 35 |
| Generation | 35 |
| Modification (Engine) | 1.5T (170 Hp) DCT |
| Start of production | May, 2026 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | SUV, Crossover |
| Seats | 5 |
| Doors | 5 |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
|---|---|
| Acceleration 0 - 100 km/h | 7.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 7.5 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 7.1 sec |
| Maximum speed | 190 km/h 118.06 mph |
| Emission standard | Euro 6e |
| Weight-to-power ratio | 8.5 kg/Hp, 117.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.4 kg/Nm, 186.1 Nm/tonne |
| Power | 170 Hp |
|---|---|
| Power per litre | 113.6 Hp/l |
| Torque | 270 Nm @ 4500 rpm. 199.14 lb.-ft. @ 4500 rpm. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | 4A15J2 |
| Engine displacement | 1497 cm3 91.35 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 74 mm 2.91 in. |
| Piston Stroke | 87 mm 3.43 in. |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 4.5 l 4.76 US qt | 3.96 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Engine systems | Start & Stop System Particulate filter |
| Kerb Weight | 1451 kg 3198.91 lbs. |
|---|---|
| Max. weight | 1795 kg 3957.3 lbs. |
| Max load | 344 kg 758.39 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 341 l 12.04 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 1271 l 44.88 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 47 l 12.42 US gal | 10.34 UK gal |
| Length | 4410 mm 173.62 in. |
|---|---|
| Width | 1850 mm 72.83 in. |
| Height | 1600 mm 62.99 in. |
| Wheelbase | 2650 mm 104.33 in. |
| Front track | 1600 mm 62.99 in. |
| Rear (Back) track | 1600 mm 62.99 in. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 7 gears, automatic transmission DCT |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Torsion |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Wheel rims size | 20 |