
| What is the body type, Honda Civic IV Shuttle? | Station wagon (estate) |
|---|---|
| How much power, Honda Civic Station wagon (estate) 1988 1.6 i 16V 4WD (EE4) (109 Hp)? | 109 Hp |
| What is the engine size, Honda Civic Station wagon (estate) 1988 1.6 i 16V 4WD (EE4) (109 Hp)? | 1.6 l 1590 cm3 97.03 cu. in. |
| What is the drivetrain, Honda Civic IV Shuttle Station wagon (estate) 1988 1.6 i 16V 4WD (EE4) (109 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1988 Honda Civic Station wagon (estate)? | 4105 mm 161.61 in. |
| How wide is the vehicle, 1988 Honda Civic Station wagon (estate)? | 1690 mm 66.54 in. |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Honda |
| Model | Civic |
| Generation | Civic IV Shuttle |
| Modification (Engine) | 1.6 i 16V 4WD (EE4) (109 Hp) |
| Start of production | 1988 year |
| End of production | 1991 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Station wagon (estate) |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Engine specs | |
| Power | 109 Hp |
| Power per litre | 68.6 Hp/l |
| Engine Model/Code | D16A6 |
| Engine displacement | 1590 cm3 97.03 cu. in. |
| Cylinder Bore | 75 mm 2.95 in. |
| Piston Stroke | 90 mm 3.54 in. |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity | 3.5 l 3.7 US qt | 3.08 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Dimensions | |
| Length | 4105 mm 161.61 in. |
| Width | 1690 mm 66.54 in. |
| Height | 1515 mm 59.65 in. |
| Wheelbase | 2500 mm 98.43 in. |
| Front track | 1440 mm 56.69 in. |
| Rear (Back) track | 1450 mm 57.09 in. |
| Ride height (ground clearance) | 175 mm 6.89 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Tires size | 165/80 R13; 175/65 R14 |
| Wheel rims size | 5J x 13; 5J x 14 |