
| Av vilken typ är karosseriet, Honda Civic IV Shuttle? | Kombi |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Honda Civic Kombi 1988 1.6 i 16V 4WD (EE4) (109 Hp)? | 109 hk |
| Hur stor är motorns volym, Honda Civic Kombi 1988 1.6 i 16V 4WD (EE4) (109 Hp)? | 1.6 l 1590 cm3 97.03 cu. in. |
| Vilken är typen av drivning, Honda Civic IV Shuttle Kombi 1988 1.6 i 16V 4WD (EE4) (109 Hp)? | Förbränningsmotor. |
| Vad har fördonet för längd, 1988 Honda Civic Kombi ? | 4105 mm 161.61 in. |
| Hur bred är bilen, 1988 Honda Civic Kombi ? | 1690 mm 66.54 in. |
| Märke | Honda |
|---|---|
| Modell | Civic |
| Generation | Civic IV Shuttle |
| Modifikation (motor) | 1.6 i 16V 4WD (EE4) (109 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 1988 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1991 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Kombi |
| Typ bränsle | Bensin |
|---|
| Effekt | 109 hk |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 68.6 hk/l |
| Motormodell/Motorkod | D16A6 |
| Cylindervolym | 1590 cm3 97.03 cu. in. |
| Cylinderdiameter | 75 mm 2.95 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 90 mm 3.54 in. |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Motoroljekapacitet | 3.5 l 3.7 US qt | 3.08 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Längd | 4105 mm 161.61 in. |
|---|---|
| Bredd | 1690 mm 66.54 in. |
| Höjd | 1515 mm 59.65 in. |
| Hjulbas | 2500 mm 98.43 in. |
| Spårvidd fram | 1440 mm 56.69 in. |
| Spårvidd bak | 1450 mm 57.09 in. |
| Frigångshöjd | 175 mm 6.89 in. |
| Storlek däck | 165/80 R13; 175/65 R14 |
|---|---|
| Storlek av | 5J x 13; 5J x 14 |