
| What is the body type, Honda Civic IV Shuttle? | Station wagon (estate) |
|---|---|
| How much power, Honda Civic Station wagon (estate) 1988 1.5 i 16V (EE2) (90 Hp)? | 90 Hp |
| What is the drivetrain, Honda Civic IV Shuttle Station wagon (estate) 1988 1.5 i 16V (EE2) (90 Hp)? | Internal Combustion engine. |
| How long is this vehicle, 1988 Honda Civic Station wagon (estate)? | 4105 mm 161.61 in. |
| How wide is the vehicle, 1988 Honda Civic Station wagon (estate)? | 1690 mm 66.54 in. |
| Brand | Honda |
|---|---|
| Model | Civic |
| Generation | Civic IV Shuttle |
| Modification (Engine) | 1.5 i 16V (EE2) (90 Hp) |
| Start of production | 1988 year |
| End of production | 1989 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Station wagon (estate) |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
|---|
| Power | 90 Hp |
|---|---|
| Engine Model/Code | D15B2 |
| Engine aspiration | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity | 3.3 l 3.49 US qt | 2.9 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Length | 4105 mm 161.61 in. |
|---|---|
| Width | 1690 mm 66.54 in. |
| Height | 1470 mm 57.87 in. |
| Wheelbase | 2500 mm 98.43 in. |
| Front track | 1445 mm 56.89 in. |
| Rear (Back) track | 1455 mm 57.28 in. |
| Ride height (ground clearance) | 165 mm 6.5 in. |
| Tires size | 175/70 R13 |
|---|---|
| Wheel rims size | 5J x 13 |