
| What is the body type, Ferrari GTS Turbo? | Targa, 2 Doors, 2 Seats |
|---|---|
| How fast is the car, 1986 GTS Turbo 2.0 V8 (254 Hp)? | 253 km/h | 157.21 mph 0-100 km/h: 6.3 sec 0-60 mph: 6 sec |
| How much power, Ferrari GTS Turbo Targa 1986 2.0 V8 (254 Hp)? | 254 Hp, 328 Nm 241.92 lb.-ft. |
| What is the engine size, Ferrari GTS Turbo Targa 1986 2.0 V8 (254 Hp)? | 2.0 l 1991 cm3 121.5 cu. in. |
| How many cylinders, 1986 Ferrari 2.0 V8 (254 Hp)? | 8, V-engine |
| What is the drivetrain, Ferrari GTS Turbo Targa 1986 2.0 V8 (254 Hp)? | Rear wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 1986 Ferrari GTS Turbo Targa? | 4255 mm 167.52 in. |
| How wide is the vehicle, 1986 Ferrari GTS Turbo Targa? | 1730 mm 68.11 in. |
| What is the curb weight, 1986 Ferrari GTS Turbo 2.0 V8 (254 Hp)? | 1275 kg 2810.89 lbs. |
| How many gears, What type is the gearbox, 1986 Ferrari GTS Turbo 2.0 V8 (254 Hp)? | 5, manual transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | Ferrari |
| Model | GTS Turbo |
| Generation | GTS Turbo |
| Modification (Engine) | 2.0 V8 (254 Hp) |
| Start of production | 1986 year |
| End of production | 1989 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Targa |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - urban | 15.6 l/100 km
15.1 US mpg 18.1 UK mpg 6.4 km/l |
| Fuel consumption (economy) - extra urban | 7.8-10 l/100 km
30.2 - 23.5 US mpg 36.2 - 28.2 UK mpg 12.8 - 10 km/l |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 6.3 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.3 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 6 sec |
| Maximum speed | 253 km/h 157.21 mph |
| Weight-to-power ratio | 5 kg/Hp, 199.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 3.9 kg/Nm, 257.3 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 254 Hp @ 6500 rpm. |
| Power per litre | 127.6 Hp/l |
| Torque | 328 Nm @ 4100 rpm. 241.92 lb.-ft. @ 4100 rpm. |
| Maximum engine speed | 7700 rpm. |
| Engine layout | Rear, Transverse |
| Engine Model/Code | F106 N 000 |
| Engine displacement | 1991 cm3 121.5 cu. in. |
| Number of cylinders | 8 |
| Engine configuration | V-engine |
| Cylinder Bore | 66.8 mm 2.63 in. |
| Piston Stroke | 71 mm 2.8 in. |
| Compression ratio | 7.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 2 |
| Fuel injection system | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 10 l 10.57 US qt | 8.8 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Coolant | 22 l 23.25 US qt | 19.36 UK qt |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 1275 kg 2810.89 lbs. |
| Fuel tank capacity | 74 l 19.55 US gal | 16.28 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 4255 mm 167.52 in. |
| Width | 1730 mm 68.11 in. |
| Height | 1128 mm 44.41 in. |
| Wheelbase | 2350 mm 92.52 in. |
| Front track | 1485 mm 58.46 in. |
| Rear (Back) track | 1465 mm 57.68 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 12 m 39.37 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Rear wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 5 gears, manual transmission |
| Front suspension | Double wishbone, Independent coil spring, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Double wishbone, Independent coil spring, Transverse stabilizer |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Tires size | Front wheel tires: 205/55 R16 Rear wheel tires: 225/50 R16 |
| Wheel rims size | Front wheel rims: 7J x 16 Rear wheel rims: 8J x 16 |