
| Korimalli, Ferrari GTS Turbo? | Targa, 2 Ovien, 2 Paikkojen |
|---|---|
| Huippunopeus, 1986 GTS Turbo 2.0 V8 (254 Hp)? | 253 km/h | 157.21 mph 0-100 km/h: 6.3 s 0-60 mph: 6 s |
| Teho, Ferrari GTS Turbo Targa 1986 2.0 V8 (254 Hp)? | 254 hv, 328 Nm 241.92 lb.-ft. |
| Sylinteritilavuus, Ferrari GTS Turbo Targa 1986 2.0 V8 (254 Hp)? | 2.0 l 1991 sm3 121.5 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 1986 Ferrari 2.0 V8 (254 Hp)? | 8, V-moottori |
| Vetotapa, Ferrari GTS Turbo Targa 1986 2.0 V8 (254 Hp)? | Takaveto . Sisäpolttomoottori. Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pituus, 1986 Ferrari GTS Turbo Targa? | 4255 mm 167.52 in. |
| Leveys, 1986 Ferrari GTS Turbo Targa? | 1730 mm 68.11 in. |
| Nettopaino, 1986 Ferrari GTS Turbo 2.0 V8 (254 Hp)? | 1275 kg 2810.89 lbs. |
| Vaihteiden lukumäärä, Vaihdelaatikko, 1986 Ferrari GTS Turbo 2.0 V8 (254 Hp)? | 5, manuaali vaihdelaatikko |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Ferrari |
| Malli | GTS Turbo |
| Sukupolvi | GTS Turbo |
| Versio (moottori) | 2.0 V8 (254 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | 1986 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 1989 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Targa |
| Paikkojen lukumäärä | 2 |
| Ovien lukumäärä | 2 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki | 15.6 l/100 km
15.1 US mpg 18.1 UK mpg 6.4 km/l |
| Polttoaineenkulutus - maantie | 7.8-10 l/100 km
30.2 - 23.5 US mpg 36.2 - 28.2 UK mpg 12.8 - 10 km/l |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Kiihtyvyys 0 - 100 km/h | 6.3 s |
| Kiihtyvyys 0 - 62 mph | 6.3 s |
| Kiihtyvyys 0 - 60 mph (Laskettu Auto-Data.net) | 6 s |
| Huippunopeus | 253 km/h 157.21 mph |
| Paino/teho suhde | 5 kg/hv, 199.2 hv/tonnia |
| Paino/Vääntömomentti suhde | 3.9 kg/Nm, 257.3 Nm/tonnia |
| Moottori | |
| Teho | 254 hv @ 6500 kierrosta/min |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 127.6 hv/l |
| Vääntömomentti | 328 Nm @ 4100 kierrosta/min 241.92 lb.-ft. @ 4100 kierrosta/min |
| Suurin moottorin kierrosluku | 7700 kierrosta/min |
| Moottorin asettelu | Takana, poikittain |
| Moottorin malli/koodi | F106 N 000 |
| Moottorin tilavuus | 1991 sm3 121.5 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 8 |
| Moottorin kokoonpano | V-moottori |
| Sylinterien halkaisija | 66.8 mm 2.63 in. |
| Männän liike | 71 mm 2.8 in. |
| Puristussuhde | 7.5:1 |
| Venttiilien lukumäärä/sylinteri | 2 |
| Polttoaineen ruiskutusjärjestelmä | Monipistesuihkutus |
| Moottorin toive | Turboahtimet, Välijäähdytin |
| Kaasunjakelumekanismi | DOHC |
| Moottorin öljytilavuus | 10 l 10.57 US qt | 8.8 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 22 l 23.25 US qt | 19.36 UK qt |
| Tilavuus ja painot | |
| Paino | 1275 kg 2810.89 lbs. |
| Polttoainesäiliön tilavuus | 74 l 19.55 US gal | 16.28 UK gal |
| Mitat | |
| Pituus | 4255 mm 167.52 in. |
| Leveys | 1730 mm 68.11 in. |
| Korkeus | 1128 mm 44.41 in. |
| Pyörän perusta | 2350 mm 92.52 in. |
| Etupyörän jälki | 1485 mm 58.46 in. |
| Takapyörän jälki | 1465 mm 57.68 in. |
| Vähimmäiskääntöhalkaisija | 12 m 39.37 ft. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Liikkumisen rakenne | Polttomoottori liikuttaa auton takapyöriä. |
| Pyörän ohjaus | Takaveto |
| Vaihteiden lukumäärä ja vaihteiston tyyppi | 5 vaihteinen, manuaalinen vaihdelaatikko |
| Etujousitus | Kaksoispoikittainen tukivarsi , Itsenäinen kierrejousijousitus, Poikittainen vakaaja |
| Takajousitus | Kaksoispoikittainen tukivarsi , Itsenäinen kierrejousijousitus, Poikittainen vakaaja |
| Etujarrut | Tuuletetut levyt |
| Takajarrut | Tuuletetut levyt |
| Apujärjestelmät | ABS (Lukkiutumattomat jarrut) |
| ohjaustyyppi | Cremaillere |
| Renkaan koko | Eturenkaat: 205/55 R16 Takarenkaat: 225/50 R16 |
| Vanteen koko | Etuvanteet: 7J x 16 Takavanteet: 8J x 16 |