
| Av vilken typ är karosseriet, Ferrari GTS Turbo? | Targa, 2 dörrar, 2 platser |
|---|---|
| Hur snabb är bilen, 1986 GTS Turbo 2.0 V8 (254 Hp)? | 253 km/t | 157.21 mph 0-100 km/t: 6.3 s 0-60 mph: 6 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Ferrari GTS Turbo Targa 1986 2.0 V8 (254 Hp)? | 254 hk, 328 Nm 241.92 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Ferrari GTS Turbo Targa 1986 2.0 V8 (254 Hp)? | 2.0 l 1991 cm3 121.5 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 1986 Ferrari 2.0 V8 (254 Hp)? | 8, V-motor |
| Vilken är typen av drivning, Ferrari GTS Turbo Targa 1986 2.0 V8 (254 Hp)? | Bakhjulsdrift. Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 1986 Ferrari GTS Turbo Targa? | 4255 mm 167.52 in. |
| Hur bred är bilen, 1986 Ferrari GTS Turbo Targa? | 1730 mm 68.11 in. |
| Hur mycket väger bilen, 1986 Ferrari GTS Turbo 2.0 V8 (254 Hp)? | 1275 kg 2810.89 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 1986 Ferrari GTS Turbo 2.0 V8 (254 Hp)? | 5, Manuell |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Ferrari |
| Modell | GTS Turbo |
| Generation | GTS Turbo |
| Modifikation (motor) | 2.0 V8 (254 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 1986 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1989 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Targa |
| Antal platser | 2 |
| Antal dörrar | 2 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Stadskörning | 15.6 l/100 km
15.1 US mpg 18.1 UK mpg 6.4 km/l |
| Bränsleförbrukning - Landsvägskörning | 7.8-10 l/100 km
30.2 - 23.5 US mpg 36.2 - 28.2 UK mpg 12.8 - 10 km/l |
| Typ bränsle | Bensin |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 6.3 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 6.3 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 6 s |
| Toppfart | 253 km/t 157.21 mph |
| Vikt/effektförhållande | 5 kg/hk, 199.2 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 3.9 kg/Nm, 257.3 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 254 hk @ 6500 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 127.6 hk/l |
| Vridmoment | 328 Nm @ 4100 varv/min 241.92 lb.-ft. @ 4100 varv/min |
| Maximalt motorvarvtal | 7700 varv/min |
| Motorlayout | Bakre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | F106 N 000 |
| Cylindervolym | 1991 cm3 121.5 cu. in. |
| Antal cylindrar | 8 |
| Motorkonfiguration | V-motor |
| Cylinderdiameter | 66.8 mm 2.63 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 71 mm 2.8 in. |
| Mån av förtätning | 7.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 2 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 10 l 10.57 US qt | 8.8 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 22 l 23.25 US qt | 19.36 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 1275 kg 2810.89 lbs. |
| Tankvolym | 74 l 19.55 US gal | 16.28 UK gal |
| Mått | |
| Längd | 4255 mm 167.52 in. |
| Bredd | 1730 mm 68.11 in. |
| Höjd | 1128 mm 44.41 in. |
| Hjulbas | 2350 mm 92.52 in. |
| Spårvidd fram | 1485 mm 58.46 in. |
| Spårvidd bak | 1465 mm 57.68 in. |
| Vändcirkel | 12 m 39.37 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver bakhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Bakhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 5 växlar, Manuell |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm , Oberoende spiralfjäderupphängning, Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Dubbel transversell länkarm , Oberoende spiralfjäderupphängning, Transversell stabilizor |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Storlek däck | Framdäck: 205/55 R16 Bakdäck: 225/50 R16 |
| Storlek av | Framfälgar: 7J x 16 Bakfälgar: 8J x 16 |