
| Korimalli, Alfa Romeo 33 (905)? | Viistoperä (Hatchback) , 5 Ovien, 5 Paikkojen |
|---|---|
| Huippunopeus, 1983 33 (905) 1.3 (75 Hp)? | 165 km/h | 102.53 mph |
| Teho, Alfa Romeo 33 Viistoperä (Hatchback) 1983 1.3 (75 Hp)? | 75 hv |
| Sylinteritilavuus, Alfa Romeo 33 Viistoperä (Hatchback) 1983 1.3 (75 Hp)? | 1.4 l 1351 sm3 82.44 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä, 1983 Alfa Romeo 1.3 (75 Hp)? | 4 |
| Vetotapa, Alfa Romeo 33 (905) Viistoperä (Hatchback) 1983 1.3 (75 Hp)? | Sisäpolttomoottori. |
| Pituus, 1983 Alfa Romeo 33 Viistoperä (Hatchback) ? | 4015 mm 158.07 in. |
| Leveys, 1983 Alfa Romeo 33 Viistoperä (Hatchback) ? | 1612 mm 63.46 in. |
| Yleistä tietoa | |
|---|---|
| Merkki | Alfa Romeo |
| Malli | 33 |
| Sukupolvi | 33 (905) |
| Versio (moottori) | 1.3 (75 hv) |
| Tuotannon aloitusvuosi | 1983 v |
| Tuotannon lopetusvuosi | 1989 v |
| Tehoyksikön rakenne | Sisäpolttomoottori |
| Korimalli | Viistoperä (Hatchback) |
| Paikkojen lukumäärä | 5 |
| Ovien lukumäärä | 5 |
| Esitys | |
| Polttoaineenkulutus - kaupunki | 9.6 l/100 km
24.5 US mpg 29.4 UK mpg 10.4 km/l |
| Polttoaineen tyyppi | Bensiini |
| Huippunopeus | 165 km/h 102.53 mph |
| Moottori | |
| Teho | 75 hv |
| Teho työtilavuuslitraa kohden | 55.5 hv/l |
| Moottorin malli/koodi | 305.02 |
| Moottorin tilavuus | 1351 sm3 82.44 cu. in. |
| Sylinterien lukumäärä | 4 |
| Sylinterien halkaisija | 80 mm 3.15 in. |
| Männän liike | 67.2 mm 2.65 in. |
| Moottorin toive | Vapaasti hengittävä moottori |
| Moottorin öljytilavuus | 4 l 4.23 US qt | 3.52 UK qt |
| Moottoriöljyn eritelmät | Kirjaudu sisään nähdäksesi. |
| jäähdytysneste | 7.3 l 7.71 US qt | 6.42 UK qt |
| Tilavuus ja painot | |
| Sallittu kattokuorma | 80 kg 176.37 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruin (12%) | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Sallittu perävaunumassa jarruitta | 460 kg 1014.13 lbs. |
| Sallittu vetoaisakuorma | 50 kg 110.23 lbs. |
| Mitat | |
| Pituus | 4015 mm 158.07 in. |
| Leveys | 1612 mm 63.46 in. |
| Korkeus | 1340 mm 52.76 in. |
| Pyörän perusta | 2455 mm 96.65 in. |
| Etupyörän jälki | 1392 mm 54.8 in. |
| Takapyörän jälki | 1359 mm 53.5 in. |
| etuylitys | 800 mm 31.5 in. |
| takaylitys | 760 mm 29.92 in. |
| Vaihteisto, jarrut ja ripustus | |
| Renkaan koko | 165/70 R13 |
| Vanteen koko | 5J x 13 |