
| What is the body type, XPENG GX? | SUV, 5 Doors, 6 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, XPENG GX 1.5T 63.3 kWh (503 Hp) 4WD Extended Range Electric? | 6.19 l/100 km 38 US mpg 45.6 UK mpg 16.2 km/l |
| What is the range of pure electric driving, 1.5T 63.3 kWh (503 Hp) 4WD Extended Range Electric? | 430 km 267.19 mi |
| What is electricity consumption, XPENG GX 1.5T 63.3 kWh (503 Hp) 4WD Extended Range Electric? | 16.8 kWh/100 km 27.04 kWh/100 mi 125 MPGe 6 km/kWh 3.7 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 GX 1.5T 63.3 kWh (503 Hp) 4WD Extended Range Electric? | 200 km/h | 124.27 mph |
| How much power, XPENG GX SUV 2026 1.5T 63.3 kWh (503 Hp) 4WD Extended Range Electric? | 503 Hp, 695 Nm 512.61 lb.-ft. |
| How many cylinders, 2026 XPENG 1.5T 63.3 kWh (503 Hp) 4WD Extended Range Electric? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, XPENG GX SUV 2026 1.5T 63.3 kWh (503 Hp) 4WD Extended Range Electric? | All wheel drive (4x4). PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) drives the generator only, with no mechanical connection to the drive. Two electric motors drive the front and rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 XPENG GX SUV? | 5265 mm 207.28 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 XPENG GX SUV? | 1999 mm 78.7 in. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 XPENG GX 1.5T 63.3 kWh (503 Hp) 4WD Extended Range Electric? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | XPENG |
| Model | GX |
| Generation | GX |
| Modification (Engine) | 1.5T 63.3 kWh (503 Hp) 4WD Extended Range Electric |
| Start of production | March, 2026 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 6 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined (WLTC) | 6.19 l/100 km
38 US mpg 45.6 UK mpg 16.2 km/l |
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Maximum speed | 200 km/h 124.27 mph |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 63.3 kWh |
| Battery voltage | 800 V |
| Battery technology | Lithium iron phosphate (LiFePO4) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (CLTC) | 430 km 267.19 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 16.8 kWh/100 km
27.04 kWh/100 mi 125 MPGe 6 km/kWh 3.7 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 218 Hp |
| Electric motor Torque | 230 Nm 169.64 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | YS230XY01G01X |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Asynchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 285 Hp |
| Electric motor Torque | 465 Nm 342.97 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | TZ230XY01G01X |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 503 Hp |
| System torque | 695 Nm 512.61 lb.-ft. |
| Internal combustion engine specs | |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | DAM15NTE |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Fuel tank capacity | 60 l 15.85 US gal | 13.2 UK gal |
| Dimensions | |
| Length | 5265 mm 207.28 in. |
| Width | 1999 mm 78.7 in. |
| Height | 1800 mm 70.87 in. |
| Wheelbase | 3115 mm 122.64 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.8 m 35.43 ft. |
| Wading depth | 700 mm 27.56 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the generator only, with no mechanical connection to the drive. Two electric motors drive the front and rear wheels. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Double wishbone |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | Front wheel tires: 265/45 R21; 265/40 R22 Rear wheel tires: 265/45 R21; 285/40 R22 |
| Wheel rims size | Front wheel rims: 21; 22 Rear wheel rims: 21; 22 |