
| What is the body type, XPENG GX? | SUV, 5 Doors, 6 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 110 kWh (585 Hp) 4WD Electric? | 750 km 466.03 mi |
| What is electricity consumption, XPENG GX 110 kWh (585 Hp) 4WD Electric? | 16.3 kWh/100 km 26.23 kWh/100 mi 128 MPGe 6.1 km/kWh 3.8 mi/kWh |
| How fast is the car, 2026 GX 110 kWh (585 Hp) 4WD Electric? | 200 km/h | 124.27 mph |
| How much power, XPENG GX SUV 2026 110 kWh (585 Hp) 4WD Electric? | 585 Hp, 695 Nm 512.61 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, XPENG GX SUV 2026 110 kWh (585 Hp) 4WD Electric? | All wheel drive (4x4). BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. |
| How long is this vehicle, 2026 XPENG GX SUV? | 5265 mm 207.28 in. |
| How wide is the vehicle, 2026 XPENG GX SUV? | 1999 mm 78.7 in. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2026 XPENG GX 110 kWh (585 Hp) 4WD Electric? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | XPENG |
| Model | GX |
| Generation | GX |
| Modification (Engine) | 110 kWh (585 Hp) 4WD Electric |
| Start of production | March, 2026 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 6 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Maximum speed | 200 km/h 124.27 mph |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 110 kWh |
| Battery voltage | 800 V |
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (CLTC) | 750 km 466.03 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 16.3 kWh/100 km
26.23 kWh/100 mi 128 MPGe 6.1 km/kWh 3.8 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 218 Hp |
| Electric motor Torque | 230 Nm 169.64 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | YS230XY01G01X |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Asynchronous |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 367 Hp |
| Electric motor Torque | 465 Nm 342.97 lb.-ft. |
| Electric motor model/code | TZ230XY01G01X |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 585 Hp |
| System torque | 695 Nm 512.61 lb.-ft. |
| Dimensions | |
| Length | 5265 mm 207.28 in. |
| Width | 1999 mm 78.7 in. |
| Height | 1800 mm 70.87 in. |
| Wheelbase | 3115 mm 122.64 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.8 m 35.43 ft. |
| Wading depth | 700 mm 27.56 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Double wishbone |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | Front wheel tires: 265/45 R21; 265/40 R22 Rear wheel tires: 265/45 R21; 285/40 R22 |
| Wheel rims size | Front wheel rims: 21; 22 Rear wheel rims: 21; 22 |