
| What is the body type, Voyah Taishan? | SUV, 5 Doors, 6 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, Voyah Taishan 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 6.9 l/100 km 34.1 US mpg 40.9 UK mpg 14.5 km/l |
| What is the range of pure electric driving, 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 350 km 217.48 mi |
| What is electricity consumption, Voyah Taishan 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 22.3 kWh/100 km 35.89 kWh/100 mi 94 MPGe 4.5 km/kWh 2.8 mi/kWh |
| How fast is the car, 2025 Taishan 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 200 km/h | 124.27 mph 0-100 km/h: 5.5 sec 0-60 mph: 5.2 sec |
| How much power, Voyah Taishan SUV 2025 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 666 Hp, 925 Nm 682.24 lb.-ft. |
| What is the engine size, Voyah Taishan SUV 2025 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 1.5 l 1497 cm3 91.35 cu. in. |
| How many cylinders, 2025 Voyah 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, Voyah Taishan SUV 2025 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | All wheel drive (4x4). PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. There are parallel and serial hybrid modes. |
| How long is this vehicle, 2025 Voyah Taishan SUV? | 5230 mm 205.91 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 Voyah Taishan SUV? | 2025 mm 79.72 in. |
| What is the curb weight, 2025 Voyah Taishan 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 2852 kg 6287.58 lbs. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 Voyah Taishan 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 1, automatic transmission |
| Brand | Voyah |
|---|---|
| Model | Taishan |
| Generation | Taishan |
| Modification (Engine) | 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD |
| Start of production | September, 2025 year |
| Powertrain Architecture | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type | SUV |
| Seats | 6 |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption (economy) - combined (WLTC) | 6.9 l/100 km
34.1 US mpg 40.9 UK mpg 14.5 km/l |
|---|---|
| Fuel Type | Petrol / electricity |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 5.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.5 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 5.2 sec |
| Maximum speed | 200 km/h 124.27 mph |
| Weight-to-power ratio | 4.3 kg/Hp, 233.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 3.1 kg/Nm, 324.3 Nm/tonne |
| Gross battery capacity | 65 kWh |
|---|---|
| Battery voltage | 800 V |
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| Electric range (CLTC) | 350 km 217.48 mi |
| Average Energy consumption (CLTC) | 22.3 kWh/100 km
35.89 kWh/100 mi 94 MPGe 4.5 km/kWh 2.8 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 204 Hp |
| Electric motor Torque | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front, Transverse |
| Electric motor 2 | |
| Electric motor power | 313 Hp |
| Electric motor Torque | 395 Nm 291.34 lb.-ft. |
| Electric motor location | Rear axle, Transverse |
| System power | 666 Hp |
| System torque | 925 Nm 682.24 lb.-ft. |
| Power | 150 Hp |
|---|---|
| Power per litre | 100.2 Hp/l |
| Torque | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | DFMC15TE3 |
| Engine displacement | 1497 cm3 91.35 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Kerb Weight | 2852 kg 6287.58 lbs. |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Length | 5230 mm 205.91 in. |
|---|---|
| Width | 2025 mm 79.72 in. |
| Height | 1817 mm 71.54 in. |
| Wheelbase | 3120 mm 122.83 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 10.8 m 35.43 ft. |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. One electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. There are parallel and serial hybrid modes. |
|---|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Double wishbone |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) 4-wheel steering (4WS, active rear steering) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 275/45 R22 |
| Wheel rims size | 22 |