
| Av vilken typ är karosseriet, Voyah Taishan? | SUV , 5 dörrar, 6 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, Voyah Taishan 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 6.9 l/100 km 34.1 US mpg 40.9 UK mpg 14.5 km/l |
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 350 km 217.48 mi |
| Vad är elförbrukningen, Voyah Taishan 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 22.3 kWh/100 km 35.89 kWh/100 mi 94 MPGe 4.5 km/kWh 2.8 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2025 Taishan 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 200 km/t | 124.27 mph 0-100 km/t: 5.5 s 0-60 mph: 5.2 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, Voyah Taishan SUV 2025 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 666 hk, 925 Nm 682.24 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, Voyah Taishan SUV 2025 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 1.5 l 1497 cm3 91.35 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2025 Voyah 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Voyah Taishan SUV 2025 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | Fyrhjulsdrift (4x4). PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil). Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. Det finns parallella och seriella hybridlägen. |
| Vad har fördonet för längd, 2025 Voyah Taishan SUV ? | 5230 mm 205.91 in. |
| Hur bred är bilen, 2025 Voyah Taishan SUV ? | 2025 mm 79.72 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2025 Voyah Taishan 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 2852 kg 6287.58 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2025 Voyah Taishan 1.5T (666 Hp) Plug-in Hybrid 4WD? | 1, Automat |
| Märke | Voyah |
|---|---|
| Modell | Taishan |
| Generation | Taishan |
| Modifikation (motor) | 1.5T (666 hk) Plug-in Hybrid 4WD |
| fabrikstillverkning, början | September, 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | PHEV (Plug-in hybrid elektrisk bil) |
| Karosseri | SUV |
| Antal platser | 6 |
| Antal dörrar | 5 |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning (WLTC) | 6.9 l/100 km
34.1 US mpg 40.9 UK mpg 14.5 km/l |
|---|---|
| Typ bränsle | Hybrid - bensin / elektricitet |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 5.5 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 5.5 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 5.2 s |
| Toppfart | 200 km/t 124.27 mph |
| Vikt/effektförhållande | 4.3 kg/hk, 233.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 3.1 kg/Nm, 324.3 Nm/ton |
| Brutto batterikapacitet | 65 kWh |
|---|---|
| Batterispänning | 800 V |
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Elektrisk räckvidd (CLTC) | 350 km 217.48 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (CLTC) | 22.3 kWh/100 km
35.89 kWh/100 mi 94 MPGe 4.5 km/kWh 2.8 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 204 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 310 Nm 228.64 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Främre, tvärgående |
| Elmotor 2 | |
| Elektrisk motoreffekt | 313 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 395 Nm 291.34 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Bakaxel, tvärgående |
| Systemkraft | 666 hk |
| System Vridmoment | 925 Nm 682.24 lb.-ft. |
| Effekt | 150 hk |
|---|---|
| Effekt per liter slagvolym | 100.2 hk/l |
| Vridmoment | 220 Nm 162.26 lb.-ft. |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | DFMC15TE3 |
| Cylindervolym | 1497 cm3 91.35 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Egen massa | 2852 kg 6287.58 lbs. |
|---|---|
| Tankvolym | 65 l 17.17 US gal | 14.3 UK gal |
| Längd | 5230 mm 205.91 in. |
|---|---|
| Bredd | 2025 mm 79.72 in. |
| Höjd | 1817 mm 71.54 in. |
| Hjulbas | 3120 mm 122.83 in. |
| Vändcirkel | 10.8 m 35.43 ft. |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. En elmotor driver framhjulen, en elmotor driver bakhjulen. Bilen kan framföras i fullt elektriskt eller blandat läge. Det finns parallella och seriella hybridlägen. |
|---|---|
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Dubbel transversell länkarm |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | disk- ventil |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) 4 svänghjul (bakre svänghjul) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 275/45 R22 |
| Storlek av | 22 |