
| What is the body type, MG M9 EV? | Minivan, 5 Doors, 7 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 90 kWh (245 Hp)? | 430-435 km 267.19 - 270.3 mi |
| What is electricity consumption, MG M9 EV 90 kWh (245 Hp)? | 21.8 kWh/100 km 35.08 kWh/100 mi 96 MPGe 4.6 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| How fast is the car, 2024 M9 EV 90 kWh (245 Hp)? | 180 km/h | 111.85 mph |
| How much power, MG M9 Minivan 2024 90 kWh (245 Hp)? | 245 Hp, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, MG M9 EV Minivan 2024 90 kWh (245 Hp)? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2024 MG M9 Minivan? | 5270 mm 207.48 in. |
| How wide is the vehicle, 2024 MG M9 Minivan? | 2000 mm 78.74 in. |
| What is the curb weight, 2024 MG M9 EV 90 kWh (245 Hp)? | 2410-2535 kg 5313.14 - 5588.72 lbs. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2024 MG M9 EV 90 kWh (245 Hp)? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | MG |
| Model | M9 |
| Generation | M9 EV |
| Modification (Engine) | 90 kWh (245 Hp) |
| Start of production | March, 2024 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Minivan |
| Seats | 7 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Maximum speed | 180 km/h 111.85 mph |
| Weight-to-power ratio | 9.8 kg/Hp, 101.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.9 kg/Nm, 145.2 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 90 kWh |
| Battery technology | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 430-435 km 267.19 - 270.3 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 21.8 kWh/100 km
35.08 kWh/100 mi 96 MPGe 4.6 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 245 Hp |
| Electric motor Torque | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 245 Hp |
| System torque | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2410-2535 kg 5313.14 - 5588.72 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 5270 mm 207.48 in. |
| Width | 2000 mm 78.74 in. |
| Height | 1840 mm 72.44 in. |
| Wheelbase | 3200 mm 125.98 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 235/55 R19 |
| Wheel rims size | 19 |