
| Av vilken typ är karosseriet, MG M9 EV? | Minibuss , 5 dörrar, 7 platser |
|---|---|
| Hur mycket kan den tillryggalägga på enbart sröm, 90 kWh (245 Hp)? | 430-435 km 267.19 - 270.3 mi |
| Vad är elförbrukningen, MG M9 EV 90 kWh (245 Hp)? | 21.8 kWh/100 km 35.08 kWh/100 mi 96 MPGe 4.6 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| Hur snabb är bilen, 2024 M9 EV 90 kWh (245 Hp)? | 180 km/t | 111.85 mph |
| Vad har motorn för toppeffekt, MG M9 Minibuss 2024 90 kWh (245 Hp)? | 245 hk, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Vilken är typen av drivning, MG M9 EV Minibuss 2024 90 kWh (245 Hp)? | Framhjulsdrift . BEV (Elbil). En elmotor driver framhjulen. |
| Vad har fördonet för längd, 2024 MG M9 Minibuss ? | 5270 mm 207.48 in. |
| Hur bred är bilen, 2024 MG M9 Minibuss ? | 2000 mm 78.74 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2024 MG M9 EV 90 kWh (245 Hp)? | 2410-2535 kg 5313.14 - 5588.72 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2024 MG M9 EV 90 kWh (245 Hp)? | 1, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | MG |
| Modell | M9 |
| Generation | M9 EV |
| Modifikation (motor) | 90 kWh (245 hk) |
| fabrikstillverkning, början | Mars, 2024 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | BEV (Elbil) |
| Karosseri | Minibuss |
| Antal platser | 7 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Elektricitet |
| Toppfart | 180 km/t 111.85 mph |
| Vikt/effektförhållande | 9.8 kg/hk, 101.7 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 6.9 kg/Nm, 145.2 Nm/ton |
| Elbilar och hybrider | |
| Brutto batterikapacitet | 90 kWh |
| Batteriteknik | Litium-nickel mangan koboltoxid (Li-NMC) |
| Batteriets plats | Nedanför golvet |
| Räckvidd el. (WLTP) | 430-435 km 267.19 - 270.3 mi |
| Genomsnittlig Energiförbrukning (WLTP) | 21.8 kWh/100 km
35.08 kWh/100 mi 96 MPGe 4.6 km/kWh 2.9 mi/kWh |
| Laddningsportar | Logga in för att se. |
| Elmotor 1 | |
| Elektrisk motoreffekt | 245 hk |
| Elektrisk Vridmoment | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Elmotorns placering | Framaxel, tvärgående |
| Typ av elektrisk motor | Synkron |
| Systemkraft | 245 hk |
| System Vridmoment | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2410-2535 kg 5313.14 - 5588.72 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 5270 mm 207.48 in. |
| Bredd | 2000 mm 78.74 in. |
| Höjd | 1840 mm 72.44 in. |
| Hjulbas | 3200 mm 125.98 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | En elmotor driver framhjulen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 1 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Självständig typ McPrherson |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksupphängning |
| Bromssystem fram | Skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 235/55 R19 |
| Storlek av | 19 |