| What is the body type, LDV Terron 9? | Pick-up, 4 Doors, 5 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, LDV Terron 9 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 7.9 l/100 km 29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| How ECO is the car, LDV Terron 9 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 209 g/km CO2 Euro 5 |
| How fast is the car, 2025 Terron 9 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 180 km/h | 111.85 mph 0-100 km/h: 10.9 sec 0-60 mph: 10.4 sec |
| How much power, LDV Terron 9 Pick-up 2025 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 222 Hp, 520 Nm 383.53 lb.-ft. |
| What is the engine size, LDV Terron 9 Pick-up 2025 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 2.5 l 2498 cm3 152.44 cu. in. |
| How many cylinders, 2025 LDV 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, LDV Terron 9 Pick-up 2025 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | All wheel drive (4x4). Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives permanently the four wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2025 LDV Terron 9 Pick-up? | 5500 mm 216.54 in. |
| How wide is the vehicle, 2025 LDV Terron 9 Pick-up? | 1997 mm 78.62 in. |
| What is the curb weight, 2025 LDV Terron 9 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 2400-2495 kg 5291.09 - 5500.53 lbs. |
| What is the gross weight, 2025 LDV Terron 9 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 3500 kg 7716.18 lbs. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2025 LDV Terron 9 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 8, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | LDV |
| Model | Terron 9 |
| Generation | Terron 9 |
| Modification (Engine) | 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic |
| Start of production | June, 2025 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Pick-up |
| Seats | 5 |
| Doors | 4 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined | 7.9 l/100 km
29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| CO2 emissions | 209 g/km |
| Fuel Type | Diesel |
| Acceleration 0 - 100 km/h | 10.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph | 10.9 sec |
| Acceleration 0 - 60 mph (Calculated by Auto-Data.net) | 10.4 sec |
| Maximum speed | 180 km/h 111.85 mph |
| Emission standard | Euro 5 |
| Weight-to-power ratio | 10.8 kg/Hp, 92.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 4.6 kg/Nm, 216.7 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 222 Hp @ 3800 rpm. |
| Power per litre | 88.9 Hp/l |
| Torque | 520 Nm @ 1500-2500 rpm. 383.53 lb.-ft. @ 1500-2500 rpm. |
| Engine layout | Front, Longitudinal |
| Engine Model/Code | SC25T |
| Engine displacement | 2498 cm3 152.44 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 88.3 mm 3.48 in. |
| Piston Stroke | 102 mm 4.02 in. |
| Compression ratio | 16:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine oil capacity | 5 l 5.28 US qt | 4.4 UK qt |
| Engine oil specification | Log in to see. |
| Engine systems | Start & Stop System Particulate filter |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2400-2495 kg 5291.09 - 5500.53 lbs. |
| Max. weight | 3500 kg 7716.18 lbs. |
| Max load | 1005-1100 kg 2215.65 - 2425.08 lbs. |
| Fuel tank capacity | 80 l 21.13 US gal | 17.6 UK gal |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 3500 kg 7716.18 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 350 kg 771.62 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 5500 mm 216.54 in. |
| Width | 1997 mm 78.62 in. |
| Width with mirrors folded | 2045 mm 80.51 in. |
| Width including mirrors | 2265 mm 89.17 in. |
| Height | 1874 mm 73.78 in. |
| Wheelbase | 3300 mm 129.92 in. |
| Front track | 1685 mm 66.34 in. |
| Rear (Back) track | 1685 mm 66.34 in. |
| Front overhang | 953 mm 37.52 in. |
| Rear overhang | 1247 mm 49.09 in. |
| Ride height (ground clearance) | 220 mm 8.66 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 13.3 m 43.64 ft. |
| Approach angle | 29° |
| Departure angle | 25° |
| Ramp-over (brakeover) angle | 20° |
| Climb angle | 31° |
| Wading depth | 550 mm 21.65 in. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives permanently the four wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
| Number of gears and type of gearbox | 8 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer |
| Rear suspension | Rigid axle suspension, Transverse stabilizer, Leaf spring |
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 265/65 R18; 275/55 R20 |
| Wheel rims size | 8J x 18; 8.5J x 20 |