| Av vilken typ är karosseriet, LDV Terron 9? | Pickup , 4 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, LDV Terron 9 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 7.9 l/100 km 29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| Hur ECO är bilen, LDV Terron 9 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 209 g/km CO2 Euro 5 |
| Hur snabb är bilen, 2025 Terron 9 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 180 km/t | 111.85 mph 0-100 km/t: 10.9 s 0-60 mph: 10.4 s |
| Vad har motorn för toppeffekt, LDV Terron 9 Pickup 2025 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 222 hk, 520 Nm 383.53 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, LDV Terron 9 Pickup 2025 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 2.5 l 2498 cm3 152.44 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2025 LDV 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, LDV Terron 9 Pickup 2025 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | Fyrhjulsdrift (4x4). Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver fordonets fyra hjul permanent. |
| Vad har fördonet för längd, 2025 LDV Terron 9 Pickup ? | 5500 mm 216.54 in. |
| Hur bred är bilen, 2025 LDV Terron 9 Pickup ? | 1997 mm 78.62 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2025 LDV Terron 9 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 2400-2495 kg 5291.09 - 5500.53 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2025 LDV Terron 9 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 3500 kg 7716.18 lbs. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2025 LDV Terron 9 2.5 TD (222 Hp) 4WD Automatic? | 8, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | LDV |
| Modell | Terron 9 |
| Generation | Terron 9 |
| Modifikation (motor) | 2.5 TD (222 hk) 4WD Automatic |
| fabrikstillverkning, början | Juni, 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Pickup |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 4 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 7.9 l/100 km
29.8 US mpg 35.8 UK mpg 12.7 km/l |
| CO2-utsläpp | 209 g/km |
| Typ bränsle | Diesel bränsle |
| Acceleration 0 - 100 km/t | 10.9 s |
| Acceleration 0 - 62 mph | 10.9 s |
| Acceleration 0 - 60 mph (Beräknat av Auto-Data.net) | 10.4 s |
| Toppfart | 180 km/t 111.85 mph |
| Miljöklass | Euro 5 |
| Vikt/effektförhållande | 10.8 kg/hk, 92.5 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 4.6 kg/Nm, 216.7 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 222 hk @ 3800 varv/min |
| Effekt per liter slagvolym | 88.9 hk/l |
| Vridmoment | 520 Nm @ 1500-2500 varv/min 383.53 lb.-ft. @ 1500-2500 varv/min |
| Motorlayout | Främre, längsgående |
| Motormodell/Motorkod | SC25T |
| Cylindervolym | 2498 cm3 152.44 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 88.3 mm 3.48 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 102 mm 4.02 in. |
| Mån av förtätning | 16:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Diesel Common rail |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motoroljekapacitet | 5 l 5.28 US qt | 4.4 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| Motorsystem | Start & stopp system Partikelfilter |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2400-2495 kg 5291.09 - 5500.53 lbs. |
| Tillåten massa | 3500 kg 7716.18 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 1005-1100 kg 2215.65 - 2425.08 lbs. |
| Tankvolym | 80 l 21.13 US gal | 17.6 UK gal |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 3500 kg 7716.18 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 350 kg 771.62 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 5500 mm 216.54 in. |
| Bredd | 1997 mm 78.62 in. |
| Bredd med backspeglar vikta | 2045 mm 80.51 in. |
| Bredd inkl. backspeglar | 2265 mm 89.17 in. |
| Höjd | 1874 mm 73.78 in. |
| Hjulbas | 3300 mm 129.92 in. |
| Spårvidd fram | 1685 mm 66.34 in. |
| Spårvidd bak | 1685 mm 66.34 in. |
| främre överhäng | 953 mm 37.52 in. |
| bakre överhäng | 1247 mm 49.09 in. |
| Frigångshöjd | 220 mm 8.66 in. |
| Vändcirkel | 13.3 m 43.64 ft. |
| Approach vinkel | 29° |
| Avgångsvinkel | 25° |
| rampvinkeln | 20° |
| klättra vinkel | 31° |
| plaskdjup | 550 mm 21.65 in. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver fordonets fyra hjul permanent. |
| Bedrivning | Fyrhjulsdrift (4x4) |
| Antal växlar och typ av växellåda | 8 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Spiralfjäder, Dubbel transversell länkarm , Transversell stabilizor |
| Hjulupphängning bak | Solid upphängning, Transversell stabilizor, Resårer |
| Bromssystem fram | Vent skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 265/65 R18; 275/55 R20 |
| Storlek av | 8J x 18; 8.5J x 20 |