
| What is the body type, LDV Mifa 9? | Minivan, MPV, 5 Doors, 7 Seats |
|---|---|
| What is the range of pure electric driving, 90 kWh (245 Hp) Electric? | 430-440 km 267.19 - 273.4 mi |
| What is electricity consumption, LDV Mifa 9 90 kWh (245 Hp) Electric? | 21.3-21.8 kWh/100 km 34.28 - 35.08 kWh/100 mi 98 - 96 MPGe 4.7 - 4.6 km/kWh 2.9 - 2.9 mi/kWh |
| How fast is the car, 2022 Mifa 9 90 kWh (245 Hp) Electric? | 180 km/h | 111.85 mph |
| How much power, LDV Mifa Minivan, MPV 2022 90 kWh (245 Hp) Electric? | 245 Hp, 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| What is the drivetrain, LDV Mifa 9 Minivan, MPV 2022 90 kWh (245 Hp) Electric? | Front wheel drive. BEV (Electric Vehicle). One electric motor drives the front wheels. |
| How long is this vehicle, 2022 LDV Mifa Minivan, MPV? | 5270 mm 207.48 in. |
| How wide is the vehicle, 2022 LDV Mifa Minivan, MPV? | 2000 mm 78.74 in. |
| What is the curb weight, 2022 LDV Mifa 9 90 kWh (245 Hp) Electric? | 2310-2535 kg 5092.68 - 5588.72 lbs. |
| What is the gross weight, 2022 LDV Mifa 9 90 kWh (245 Hp) Electric? | 3000-3095 kg 6613.87 - 6823.31 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2022 LDV Mifa Minivan, MPV? | 466 - 2017 l 16.46 - 71.23 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2022 LDV Mifa 9 90 kWh (245 Hp) Electric? | 1, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | LDV |
| Model | Mifa |
| Generation | Mifa 9 |
| Modification (Engine) | 90 kWh (245 Hp) Electric |
| Start of production | November, 2022 year |
| Powertrain Architecture | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type | Minivan, MPV |
| Seats | 7 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel Type | Electricity |
| Maximum speed | 180 km/h 111.85 mph |
| Weight-to-power ratio | 9.4 kg/Hp, 106.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 6.6 kg/Nm, 151.5 Nm/tonne |
| Electric cars and hybrids specs | |
| Gross battery capacity | 90 kWh |
| Battery technology | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location | Below the floor |
| All-electric range (WLTP) | 430-440 km 267.19 - 273.4 mi |
| Average Energy consumption (WLTP) | 21.3-21.8 kWh/100 km
34.28 - 35.08 kWh/100 mi 98 - 96 MPGe 4.7 - 4.6 km/kWh 2.9 - 2.9 mi/kWh |
| Charging ports | Log in to see. |
| Electric motor 1 | |
| Electric motor power | 245 Hp |
| Electric motor Torque | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Electric motor location | Front axle, Transverse |
| Electric motor type | Synchronous |
| System power | 245 Hp |
| System torque | 350 Nm 258.15 lb.-ft. |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2310-2535 kg 5092.68 - 5588.72 lbs. |
| Max. weight | 3000-3095 kg 6613.87 - 6823.31 lbs. |
| Max load | 560-690 kg 1234.59 - 1521.19 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 466 l 16.46 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2017 l 71.23 cu. ft. |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 1000 kg 2204.62 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 100 kg 220.46 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 5270 mm 207.48 in. |
| Width | 2000 mm 78.74 in. |
| Height | 1840 mm 72.44 in. |
| Wheelbase | 3200 mm 125.98 in. |
| Front track | 1690 mm 66.54 in. |
| Rear (Back) track | 1712 mm 67.4 in. |
| Front overhang | 955 mm 37.6 in. |
| Rear overhang | 1115 mm 43.9 in. |
| Ride height (ground clearance) | 140 mm 5.51 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 12.7 m 41.67 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 1 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 225/60 R18; 235/55 R19 |
| Wheel rims size | 6.5J x 18; 7.5J x 19 |