
| What is the body type, LDV Mifa? | Minivan, MPV, 5 Doors, 7 Seats |
|---|---|
| What is the fuel economy, LDV Mifa 2.0T (218 Hp) Automatic? | 9.3 l/100 km 25.3 US mpg 30.4 UK mpg 10.8 km/l |
| How ECO is the car, LDV Mifa 2.0T (218 Hp) Automatic? | 220 g/km CO2 Euro 5 |
| How fast is the car, 2022 Mifa 2.0T (218 Hp) Automatic? | 190 km/h | 118.06 mph |
| How much power, LDV Mifa Minivan, MPV 2022 2.0T (218 Hp) Automatic? | 218 Hp, 360 Nm 265.52 lb.-ft. |
| What is the engine size, LDV Mifa Minivan, MPV 2022 2.0T (218 Hp) Automatic? | 2.0 l 1986 cm3 121.19 cu. in. |
| How many cylinders, 2022 LDV 2.0T (218 Hp) Automatic? | 4, Inline |
| What is the drivetrain, LDV Mifa Minivan, MPV 2022 2.0T (218 Hp) Automatic? | Front wheel drive. Internal Combustion engine. The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| How long is this vehicle, 2022 LDV Mifa Minivan, MPV? | 5280 mm 207.87 in. |
| How wide is the vehicle, 2022 LDV Mifa Minivan, MPV? | 1998 mm 78.66 in. |
| What is the curb weight, 2022 LDV Mifa 2.0T (218 Hp) Automatic? | 2040-2230 kg 4497.43 - 4916.31 lbs. |
| What is the gross weight, 2022 LDV Mifa 2.0T (218 Hp) Automatic? | 2625-2815 kg 5787.13 - 6206.01 lbs. |
| How much trunk (boot) space, 2022 LDV Mifa Minivan, MPV? | 466 - 2017 l 16.46 - 71.23 cu. ft. |
| How many gears, What type is the gearbox, 2022 LDV Mifa 2.0T (218 Hp) Automatic? | 8, automatic transmission |
| General information | |
|---|---|
| Brand | LDV |
| Model | Mifa |
| Generation | Mifa |
| Modification (Engine) | 2.0T (218 Hp) Automatic |
| Start of production | November, 2022 year |
| End of production | October, 2025 year |
| Powertrain Architecture | Internal Combustion engine |
| Body type | Minivan, MPV |
| Seats | 7 |
| Doors | 5 |
| Performance specs | |
| Fuel consumption (economy) - combined | 9.3 l/100 km
25.3 US mpg 30.4 UK mpg 10.8 km/l |
| CO2 emissions | 220 g/km |
| Fuel Type | Petrol (Gasoline) |
| Maximum speed | 190 km/h 118.06 mph |
| Emission standard | Euro 5 |
| Weight-to-power ratio | 9.4 kg/Hp, 106.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio | 5.7 kg/Nm, 176.5 Nm/tonne |
| Engine specs | |
| Power | 218 Hp |
| Power per litre | 109.8 Hp/l |
| Torque | 360 Nm 265.52 lb.-ft. |
| Engine layout | Front, Transverse |
| Engine Model/Code | 20A4E |
| Engine displacement | 1986 cm3 121.19 cu. in. |
| Number of cylinders | 4 |
| Engine configuration | Inline |
| Cylinder Bore | 82.5 mm 3.25 in. |
| Piston Stroke | 92.9 mm 3.66 in. |
| Compression ratio | 11.5:1 |
| Number of valves per cylinder | 4 |
| Fuel injection system | Direct injection |
| Engine aspiration | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain | DOHC |
| Engine systems | Start & Stop System |
| Space, Volume and weights | |
| Kerb Weight | 2040-2230 kg 4497.43 - 4916.31 lbs. |
| Max. weight | 2625-2815 kg 5787.13 - 6206.01 lbs. |
| Max load | 585 kg 1289.7 lbs. |
| Trunk (boot) space - minimum | 466 l 16.46 cu. ft. |
| Trunk (boot) space - maximum | 2017 l 71.23 cu. ft. |
| Fuel tank capacity | 70 l 18.49 US gal | 15.4 UK gal |
| Permitted trailer load with brakes (12%) | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Permitted trailer load without brakes | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Permitted towbar download | 200 kg 440.92 lbs. |
| Dimensions | |
| Length | 5280 mm 207.87 in. |
| Width | 1998 mm 78.66 in. |
| Height | 1845 mm 72.64 in. |
| Wheelbase | 3200 mm 125.98 in. |
| Front track | 1690 mm 66.54 in. |
| Rear (Back) track | 1712 mm 67.4 in. |
| Front overhang | 965 mm 37.99 in. |
| Rear overhang | 1115 mm 43.9 in. |
| Ride height (ground clearance) | 140 mm 5.51 in. |
| Minimum turning circle (turning diameter) | 12 m 39.37 ft. |
| Drivetrain, brakes and suspension specs | |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears and type of gearbox | 8 gears, automatic transmission |
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 225/60 R18; 235/55 R19 |
| Wheel rims size | 6.5J x 18; 7.5J x 19 |