
| Av vilken typ är karosseriet, LDV Mifa? | Minibuss , MPV , 5 dörrar, 7 platser |
|---|---|
| Hur stor är bränsleförbrukningen, LDV Mifa 2.0T (218 Hp) Automatic? | 9.3 l/100 km 25.3 US mpg 30.4 UK mpg 10.8 km/l |
| Hur ECO är bilen, LDV Mifa 2.0T (218 Hp) Automatic? | 220 g/km CO2 Euro 5 |
| Hur snabb är bilen, 2022 Mifa 2.0T (218 Hp) Automatic? | 190 km/t | 118.06 mph |
| Vad har motorn för toppeffekt, LDV Mifa Minibuss , MPV 2022 2.0T (218 Hp) Automatic? | 218 hk, 360 Nm 265.52 lb.-ft. |
| Hur stor är motorns volym, LDV Mifa Minibuss , MPV 2022 2.0T (218 Hp) Automatic? | 2.0 l 1986 cm3 121.19 cu. in. |
| Hur många cylindrar har motorn, 2022 LDV 2.0T (218 Hp) Automatic? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, LDV Mifa Minibuss , MPV 2022 2.0T (218 Hp) Automatic? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 2022 LDV Mifa Minibuss , MPV ? | 5280 mm 207.87 in. |
| Hur bred är bilen, 2022 LDV Mifa Minibuss , MPV ? | 1998 mm 78.66 in. |
| Hur mycket väger bilen, 2022 LDV Mifa 2.0T (218 Hp) Automatic? | 2040-2230 kg 4497.43 - 4916.31 lbs. |
| Vad är den maximala tillåtna massan, 2022 LDV Mifa 2.0T (218 Hp) Automatic? | 2625-2815 kg 5787.13 - 6206.01 lbs. |
| Hur mycket bagageutrymme, 2022 LDV Mifa Minibuss , MPV ? | 466 - 2017 l 16.46 - 71.23 cu. ft. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 2022 LDV Mifa 2.0T (218 Hp) Automatic? | 8, Automat |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | LDV |
| Modell | Mifa |
| Generation | Mifa |
| Modifikation (motor) | 2.0T (218 hk) Automatic |
| fabrikstillverkning, början | November, 2022 år |
| fabrikstillverkning, slut | Oktober, 2025 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Minibuss , MPV |
| Antal platser | 7 |
| Antal dörrar | 5 |
| Prestanda | |
| Bränsleförbrukning - Blandad körning | 9.3 l/100 km
25.3 US mpg 30.4 UK mpg 10.8 km/l |
| CO2-utsläpp | 220 g/km |
| Typ bränsle | Bensin |
| Toppfart | 190 km/t 118.06 mph |
| Miljöklass | Euro 5 |
| Vikt/effektförhållande | 9.4 kg/hk, 106.9 hk/ton |
| Vikt/Vridmoment förhållande | 5.7 kg/Nm, 176.5 Nm/ton |
| Motor | |
| Effekt | 218 hk |
| Effekt per liter slagvolym | 109.8 hk/l |
| Vridmoment | 360 Nm 265.52 lb.-ft. |
| Motorlayout | Främre, tvärgående |
| Motormodell/Motorkod | 20A4E |
| Cylindervolym | 1986 cm3 121.19 cu. in. |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 82.5 mm 3.25 in. |
| Cylinder, Slaglängd | 92.9 mm 3.66 in. |
| Mån av förtätning | 11.5:1 |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Direkt insprutning |
| Motorns aspiration | Turbokompressor , Laddluftkylare |
| Lasthållningsventil | DOHC |
| Motorsystem | Start & stopp system |
| Volym och vikter | |
| Egen massa | 2040-2230 kg 4497.43 - 4916.31 lbs. |
| Tillåten massa | 2625-2815 kg 5787.13 - 6206.01 lbs. |
| Maximal lastkapacitet | 585 kg 1289.7 lbs. |
| Minimalt volym av bagagehylla | 466 l 16.46 cu. ft. |
| Maximal volym av bagagehylla | 2017 l 71.23 cu. ft. |
| Tankvolym | 70 l 18.49 US gal | 15.4 UK gal |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 2000 kg 4409.25 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 750 kg 1653.47 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 200 kg 440.92 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 5280 mm 207.87 in. |
| Bredd | 1998 mm 78.66 in. |
| Höjd | 1845 mm 72.64 in. |
| Hjulbas | 3200 mm 125.98 in. |
| Spårvidd fram | 1690 mm 66.54 in. |
| Spårvidd bak | 1712 mm 67.4 in. |
| främre överhäng | 965 mm 37.99 in. |
| bakre överhäng | 1115 mm 43.9 in. |
| Frigångshöjd | 140 mm 5.51 in. |
| Vändcirkel | 12 m 39.37 ft. |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 8 växlar, Automat |
| Hjulupphängning fram | Oberoende typ McPherson med spiralfjäder och antirullstång |
| Hjulupphängning bak | Oberoende flerlänksfjäderupphängning med stabilisator |
| Bromssystem fram | Skivor |
| Bromssystem bak | Disk |
| Hjälpsystem | ABS (Antiblockeringssystem) |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Elektrisk förstärkare |
| Storlek däck | 225/60 R18; 235/55 R19 |
| Storlek av | 6.5J x 18; 7.5J x 19 |