
| Av vilken typ är karosseriet, Honda Civic IV Hatchback? | Halvkombi , 3 dörrar, 5 platser |
|---|---|
| Vad har motorn för toppeffekt, Honda Civic Halvkombi 1987 1.6 i 16V (110 Hp)? | 110 hk |
| Hur många cylindrar har motorn, 1987 Honda 1.6 i 16V (110 Hp)? | 4, Regelbundna |
| Vilken är typen av drivning, Honda Civic IV Hatchback Halvkombi 1987 1.6 i 16V (110 Hp)? | Framhjulsdrift . Förbränningsmotor. Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Vad har fördonet för längd, 1987 Honda Civic Halvkombi ? | 3991 mm 157.13 in. |
| Hur bred är bilen, 1987 Honda Civic Halvkombi ? | 1686 mm 66.38 in. |
| Hur många växlar har lådan, Vilken typ av växellåda har den, 1987 Honda Civic IV Hatchback 1.6 i 16V (110 Hp)? | 5, Manuell |
| Information generellt | |
|---|---|
| Märke | Honda |
| Modell | Civic |
| Generation | Civic IV Hatchback |
| Modifikation (motor) | 1.6 i 16V (110 hk) |
| fabrikstillverkning, början | 1987 år |
| fabrikstillverkning, slut | 1991 år |
| Framdrivningssytemets arkitektur | Förbränningsmotor |
| Karosseri | Halvkombi |
| Antal platser | 5 |
| Antal dörrar | 3 |
| Prestanda | |
| Typ bränsle | Bensin |
| Motor | |
| Effekt | 110 hk |
| Motormodell/Motorkod | D16Z2 |
| Antal cylindrar | 4 |
| Motorkonfiguration | Regelbundna |
| Cylinderdiameter | 75 mm 2.95 in. |
| Antal klaffar vid förtätning | 4 |
| Bränsleinsprutningssystem | Multi-port indirekt insprutning |
| Motorns aspiration | Naturligt sugmotor |
| Motoroljekapacitet | 3.5 l 3.7 US qt | 3.08 UK qt |
| Motoroljespecifikation | Logga in för att se. |
| kylmedel | 5.7 l 6.02 US qt | 5.02 UK qt |
| Volym och vikter | |
| Tankvolym | 45 l 11.89 US gal | 9.9 UK gal |
| Max Taklast | 75 kg 165.35 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt vid 12% stigning | 700 kg 1543.24 lbs. |
| Tillåten släpvagnsvikt obromsad | 410 kg 903.9 lbs. |
| Max tillåtet kultryck | 50 kg 110.23 lbs. |
| Mått | |
| Längd | 3991 mm 157.13 in. |
| Bredd | 1686 mm 66.38 in. |
| Höjd | 1330 mm 52.36 in. |
| Hjulbas | 2500 mm 98.43 in. |
| Spårvidd fram | 1450 mm 57.09 in. |
| Spårvidd bak | 1450 mm 57.09 in. |
| Dragkoefficient (Cd) | 0.33 |
| Transmission, bromsar och upphängning | |
| Drivverkets arkitektur | Förbränningsmotorn driver framhjulen på bilen. |
| Bedrivning | Framhjulsdrift |
| Antal växlar och typ av växellåda | 5 växlar, Manuell |
| Bromssystem fram | Skivor |
| Bromssystem bak | Trummande |
| Styrsystem | Rack och drev |
| Servostyrning | Hydro förstärkare |
| Storlek däck | 185/60 R14 |
| Storlek av | 5J x 14; 5.5J x 14 |